| Loredana123 a întrebat:

BUNA! Voi cum ati reusit sa slabiti? Am inceput sa imi reiau obiceiurile in legatura cu exercitile fizice (tare greu,dabia le fac din cauza amdomenului meu proeminent), abdomene, genoflexiuni si altele.Acum incerc sa nu mai mananc asa mult. Dar ceva nu e in regula. Merg din Noiembrie pe jos 4 Km dimineata si 4 Km dupa-amiaza si tot nu am slabit macar un kg din potriva. Ieri dupa astea 2 ture de mers (nu le pot alerga pentru ca am ghiozdanul). Am alergat 6 km (aleatoriu ....am mai alergat, mai m-am oprit) si azi am facut asta dar imi este rusine ..se uita lumea ciudat ..am alergat pe o strada. Sunt si mica de inaltime si coapsele sunt super grase plus ca am niste solduri. MULTUMESC CA AI CITIT TOT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| valentina041161 a răspuns:

Salut ....eu tot am vrut sa slabesc si am incercat si eu sa fug dar nu sa prea primit asa ca m-am suit pe bicicleta si vreo 2 3 ore pe zi merg cu bicicleta ridic dealuri nu maninc piine, prajit ....si ma simt mult mai bine

| JohnnyBi a răspuns:

Hmm, sportul fara alimentatie este ca mancarea fara sare. daca bagi shaorma cu ceafa de porc (e doar un exemplu) si mergi 4 km dupa, maaare scula ce faci tu. slabitul se face pe pasi:
1. iti calculezi necesarul caloric pe zi necesar mentinerii greutatii.
2. sa zicem ca este 1800 ca exemplu. imparti asta in 5 mese. deci cam 350 calorii pe masa. asta inseamna cam 150g carne + 150g garnitura, alternative: lactate, oua, legume, fructe.
3. din nivelul in care te mentii scazi 300 (nu 1 masa, cate 50 calorii din fiecare masa, cantitativ).
4. ajungi la nivelul in care incepi sa scazi usor in greutate doar din alimentatie. adica maxim 1kg la 2 saptamani doar din alimentatie.
5. aici adaugi alergat. minim 20 de minute pe zi, minim 3 zile pe sapt, maxim 6. alergatul nu il tii la un nivel constant, schimbi ritmul. mai alert 2 minute, mai lent 4, moderat 10, alert iar 5 minute si tot asa. vezi cum ai chef, dar sa nu fie constant.
6. cu toate astea scazi aproximativ 3 kg/luna, cat prevad toti profesionistii ca este bine pentru corp pentru a nu avea efecte secundare/negative.

deci, pe scurt: vezi la ce cantitati de mancare mentii greutatea, alege 5 mese pe zi cu cantitati cat mai apropiate, la aceleasi ore zilnic. scade cantitatea de mancare la fiecare masa putin cate putin. vezi cand incepi sa scazi natural in greutate adaugi sportul. cantaritul il faci dimineata imediat dupa trezire. la ore diferite, in conditii diferite ai greutate diferita. si asa slabesti. controland alimentatia si sportul cu creierul, nu cu burta