| DiazAndreea a întrebat:

vreau sa stiu daca de la anticonceptionalele Yaz ( 0, 02| 0, 03 mgEtinilestradiol/ Drospirenona comprimate filmate s-a ingrasat cineva?
mi le-au recomandat un medic ginecolog si altul endocrinolog.As vrea sa stiu daca au reactii adverse cum ar fi sa iau in kg? va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Contraceptivele cresc pofta de mancare. daca pastrezi cantitatea de mancare anterioara administrarii, nu te ingrasi. daca mananci mai mult, te ingrasi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, trebuie să înţelegi că fiecare organism reacţionează în mod diferit - deci, şi acest aspect al "luării în greutate" poate să apară ( sau nu ) în funcţie de modul în care reacţionează organismul tău...

Apoi, dacă citeşti Prospectul, se constată - citez :

"Reacţii adverse mai puţin frecvente (pot fi afectate între 1 şi 10 persoane din 1000) :... creştere în greutate"

Vezi Prospectul la linkul SURSĂ :
http://www.medipedia.ro/......g-3mg.aspx

| DiazAndreea explică (pentru bursuc001):

Daca as fi vrut cv luat de pe net las fi cautat pe google, dar eu vreau parerea unei persoane care a folosit Yaz si vreau sa stiu daca sa ingrasat!

| bursuc001 a răspuns (pentru DiazAndreea):

Ok, şi vezi pe cineva care le-a folosit să-ţi fi răspuns...

Eu am crezut că ai priceput ce ţi-am EXPLICAT mai sus : NU contează cum a reacţionat organismul altei persoane ( care a folosit aceste anticoncepţionale ), ci cum VA reacţiona organismul tău!

Toate cele bune.

| DiazAndreea explică (pentru bursuc001):

Uite ca sunt mai grea de cap poate! dar eu nu vreau de pe net luate linkuri eu vreau sa imi raspunda si cineva care a luat.si da stiu ca depinde de organism cum reactioneaza si da am citit si prospectul pentru ca il am medicamentul...

| DNSK a răspuns:

Nu se stie cum reactioneaza organismul. In principiu, n-are trebui daca ai fost si la un endocrinolog. Probabil a luat decizia de a-ti da yaz in urma unui control hormonal, nu asa, orisicum. Nu prea ar trebui sa iti faci griji. Ia-le si vei vedea consecintele. Eu zic ca nu vei pune niciun kg in plus

| Vix999 a răspuns:

Anticonceptionalele pot genera retentia de apa si pot crea foame. De aici vine ingrasarea. Nu exista vreo metoda de a determina daca o anumita persoana va avea aceste efecte negative sau nu.
Difera de la femeie la femeie. Daca te stii cu tendinte de ingrasare, ai toate sansele sa te ingrasi.

Tot ce pot sa iti spun e ca iti vor face burtica..cam toate femeile care iau anticonceptionale au burtica dar nu toate se ingrasa.

| IoanaDanciu a răspuns:

Pai daca iti sunt recomandate de medic totul ar trebui sa fie in regula, dar daca vrei sa le iei dupa ureche mai bine nu!

| DiazAndreea explică (pentru IoanaDanciu):

Sunt de la medic, dar vreau sa stiu daca ingrasa