| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua,
A doua zi după ce i-am făcut vaccinul antirabic pisicii mele,am adoptat o pisică abandonată, pe care am lăsat-o să mănânce din bolul ei. Apoi, i-am dat și pisicii mele să mănânce de unde a mâncat aceea. E posibil să se îmbolnăvească de rabie, fiindcă vaccinul nu își făcuse încă efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exista aceasta posibilitate deoarece:

"Rabia se transmite oamenilor de la animale. Transmiterea are loc de obicei prin zgârierea sau mușcătura de către un animal a altuia sau a oamenilor. Saliva animalului infectat poate transmite rabia dacă aceasta vine în contact cu membranele mucoase ale altui animal sau om."

asta insa nu inseamna ca pisica abandonata pe care ai adoptat-o are rabie! deci depinde...

Virusul rabic se transmite prin contact direct (cum ar fi pielea lezata sau membranele mucoase din ochi, nas sau gura) cu saliva sau tesutul creierului/sistemului nervos de la un animal infectat

Vaccinarea pisicilor garantează și oferă protecția acestora?

Vaccinurile nu pot preveni complet infectarea, mai ales dacă pisica ta este expusă în mod repetat la un anumit virus sau la o boală. Cu toate acestea, vaccinarea susține organismul pisicii, ajutând-o să facă o formă mai ușoară a bolii, fără complicații. De asemenea, vaccinul previne răspândirea afecțiunii la alte pisici.

În funcție de vaccin, este posibil să existe o oarecare întârziere a efectului. Așadar, dacă pisica ta trebuie să stea într-o crescătorie de pisici sau dacă dorești să călătorești cu ea în afara țării, asigură-te și informeză-te corespunzător referitor la ce vaccinuri sunt necesare. "

Eu zic sa nu te ingrijorezi inca!

Poti de asemenea sa iei legatura cu un medic veterinar pentru informatii suplimentare!
Din cate stiu eu, pisicile si cainii care au rabie, au un anumit comportament specific! https://intreabaveterinarul.ro/......la-pisici/

ceea ce nu cred ca este cazul la pisica abandonata pe care ai adoptat-o!
insa trebuie tinuta sub supraveghere pentru a vedea daca va dezvolta simptome specifice rabiei...

| Simpatic a răspuns:

Te-ai jenat si ai sters intrebarea? de ce?
ar trebui implementata o masura sa nu se mai poata sterge intrebarile!

| LisaJulie a răspuns:

Nu este indicat ca pisicile sa mănânce din același bol! Eu îți recomand să duci la veterinar preventiv