| victor76 a întrebat:

am auzit ca propolisul e bun la toate, as vrea sa stiu cum se prepara si daca este indicat a se lua fara o prescriptie.va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu se "prepara", se consuma cel mai bine asa cum il iei din stup. Cu miere, ceai, cate o bobita putin mai mare decat un bob de grau, in fiecare dimineata. Din cate stiu, nu are contraindicatii. Ai grija de unde il iei, pentru ca e usor de contrafacut, cu rasina, ceara sau sacaz. Bunicul meu e apicultor, noi luam de multa vreme propolis si polen dimineata, e foarte bun pentru sanatate.

| eni a răspuns:

Intreaba un apicultor, el stie cum se prepera propolisul.Se poate lua fara prescriptie medicala, e foarte sanatos. O poti lua cu miere de albine, citeva picaturi.Eu i-am dat copilului foarte mult cand racea, si pentru gat.