| nelina a întrebat:

am o problema, ma doare in partea dreapta sub coasta de fiecare daca cand merg. Totusi durerile inceteaza cand stau jos.De la ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| simona24 a răspuns:

Prof. dr. Carol Stanciu, Institutul de Gastroenterologie si Hepatologie Iasi: „Durerile abdominale pot sa apara din cauza unor probleme ale organelor interne, cum sint ficatul, colecistul, pancreasul, stomacul, intestinele, apendicele, splina, rinichii. Daca aceste suferinte se situeaza in partea inferioara a abdomenului, la femei pot fi semnul unei anexite si necesita consult ginecologic. Atunci cind sint localizate in partea de sus a abdomenului, impun un examen la medicul internist.

Bolile hepatice, cum sint hepatita A, B si C, dar si cele de inima, precum insuficienta cardiaca pot fi cauza unor dureri de ficat. Acestea sint descrise de pacienti ca o apasare de intensitate mica sau medie. Apar in partea dreapta, sub coaste si pot dura citeva ore. Durerile de ficat pot sa apara si din cauza bolilor cardiace: ficatul se mareste, iar singele stagneaza in el si apar dureri.

Colecistul

Durerile de colecist (vezicula biliara) apar chiar sub ficat, in partea dreapta, se pot extinde pina in zona lombara a spatelui (regiunea salelor) sau sub umar si pot fi insotite de greata si varsaturi. Apar dupa excese alimentare si de alcool, dar pot fi si consecinta prezentei unor calculi biliari (pietre la colecist). In formele usoare, aceste dureri trec cu medicamente antispastice si antialgice.

Splina si pancreasul

Mai mult de jumatate dintre bolnavii cu afectiuni hepatice sau hematologice (de tipul leucemiei) au dureri la nivelul splinei. Sint, in general, dureri surde, dar se pot agrava, daca se blocheaza vasele de singe din splina).

Se manifesta in partea stinga a abdomenului superior. In ceea ce priveste pancreasul, durerile de pancreas sint unele dintre cele mai severe dureri abdominale. Apar sub stern (capul pieptului), dupa excese alimentare si de alcool, pot dura ore sau chiar zile si trec cu medicamente antispastice, antiinflamatoare, antialgice si antisecretoare, administrate de specialist.

Principala complicatie a acestor suferinte este pancreatita - inflamatie a pancreasului care are drept cauza principala alcoolismul si care impune, uneori, interventii chirurgicale.

... oricum trebuie sa mergi sa faci un ecograf...motivele pot fi multiple un control la medic nu iti strica...

23 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

De ce nu mergi la doctor ca nu te mananca?

assiris
| assiris a răspuns:

Posibil sa fie de la bila dar un examen medical eventual o ecografie este indicata.

| psiholoaga a răspuns:

Daca bei cola sau alte sucuri acidulate renunta. Am avut o prietena cu aceeasi problema. Dupa ce a renuntat la cei 2 l cola, nu a mai avut probleme. Dar e mai bine si sigur sa mergi la medic; poate fi de la altceva.

| cely a răspuns:

INCEARCA SA TII REGIM SI SA NU EI SUCUI ACIDULATE.

| nicky a răspuns:

Poate fi ficatul marit, cel mai bine ar fi sa mergi la un internist.

| bunica a răspuns:

Fa-ti un set de analize hepatice sa nu fie ficatu obosit.si este normal sa te doara. si colecistu da durerii in partea dreapta sub coaste si cu radiatii de durere in spate si umar.

lolita
| lolita a răspuns:

Peu cand am avut durerile astea m.-au operat de apendicita (de urgenta), oricum tu nu mai astepta nici o secunda si du-te la medic.

Janina
| Janina a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema, am fost la medicul de familie si mi-a zis ca nu e nimic, se mai intampla. straight face sincer nu stiu daca e ceva d bine sau rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa fie apendicita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna poate sa ai apedicita eu am avut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Nici eu nu stiu.Si pe mine ma doare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma doare in zona aia dar nu tare. doar ma deranjeaza si simt ca ar fic eva acolo dar nicio durere cu adevarat serioasa. in schimb constipatia e la ea acasa si simt ca din cauza acestei dureri a aparut. ce naiba sa fie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun ca si pe mine ma doare in partea dreapta foarete rau si nu ma lasa durea de loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati dintre cei care acuza dureri oare consuma etnobotanice?straight face
Eu am avut asa si s-a dovedit a fi de la etnobotanice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine ma doare in dreapta, la spate, imediat ce incep coastele! se manifesta ca niste junghiuri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ficat cu pete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SALUT! Ma numesc Elena si pot sa-ti spun ca si eu am asemenea dureri de mai bine de un an de zile. Mi-am facut ecograf si mi s-a spus ca am inceput de gastrita si nisip la rinichi. dar nimic concret. Nu prea ma bazez pe ce mi s-a spus atunci la ecograf. Mi-am facut toate analizele la sange si miercurea viitoare am rezultatul. Mergi si mai fa niste investigatii medicale, oricum, cu siguranta, exista ceva. Durerile nu se provoc di senin. Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma doare in partea dreapta a spatelui am un junghi asa si tusesc foarte mult ce poate fi? spuneti-mi si mie urgent!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este splina; parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la doctor.

| SnkFreaka a răspuns:

Da e din cauza de la Cola sau ce bei eu am 12 ani si am aceleasi simtome imediat dupa ce beau Cola daca nu beau nu ma doare! TINE MINTE FARA SUCURI ACIDULATE!

| labilagrey a răspuns:

Apendicita ii in drepta jos.Sigur nu ii apendicita.Pe mine m-o operat acum vreo 2 luni si ma durea tot in dreapta jos.

| Beby_Inna_1989 a răspuns:

Si pe mine ma doare la fel sub coasta drepta cand