| anonim8 a întrebat:

Am si eu o mica problema la care as vrea sa aud mai multe pareri.De cateva zile o tot aud pe mama spunand ca se simte foarte rau : o doare capul in zona ochilor inclusiv ochii (are intepaturi) si ameteste.M-am interesat,dar nu am gasit un raspuns precis. Vreau sa mentionez ca nu este din cauza oboselii sau a stresului,poate doar din cauza schimbarii programului(orele de culcare si de trezire), dar nu cred ca asta ar fi principala cauza.Si nu este suparata sau stresata,nu sta ore in fata monitorului,pur si simplu ameteste,o dor ochii si capul. Sper sa ma puteti ajuta, poate chiar si din propria experienta.Multumesc!*dau funndita*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DejaVuDoc a răspuns:

Poate ca ceasul ei biologic a fost dat peste cap, sa te trezesti mereu "dezordonat" nu este recomandat, caci daca o dureau doar ochii probabil ca suferea de altceva, insa probabil ca daca ar primi niste timp de relaxare si somn ordonat isi va reveni, dar mai bine consulta un medic, poate are lipsa de magneziu in sange, poate altceva, nu mananca cand trebuie si asta este un factor in plus la oboseala, poate ca mama ta nu se simte obosita insa mai bine incearca sa se odihneasca un pic, si sa manace ceva sanatos si dupa niste carne, daca problemele persista consulta un medic

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Poate are probleme cu ochii.Să pună ochelari sau dacă are să verifice ce dioptrii mai are nevoie.Multă sănătate!

| ChristianaAa a răspuns:

Poate are probleme la ochi. Asa pateam eu inainte sa port ochelari, si si acum mi se mai intampla cand ochelarii unt prea vechi si trebuie schimbati, dar nu imi amintesc sa fi avut intepaturi...

| iuryy a răspuns:

Buna! Din cate ai scris mai sus poate fi o sipla "tragere de curent". Dar daca spui ca o inteapa, aici ar putea fi mai multe posibiltati: daca are probleme de vedere(poarta ochelari) si s-a expus recent unor lumini prea tari sau i-a fost schimbata lumina de la camera(prea tare, prea slaba) iar ochiul nu se poate acomoda; ori ochii ei au intrat in contact cu o substanta la care are alergie sau care dauneaza ochilor; ori s-a lovit recent in partea de sus a fruntii, s-a creat un hematom si el a coborat catre ochi; ori are o migrena; ori are o raceala mai puternica; ori a purtat ochelari/lentile de contact si de o vreme nu le mai poirta; ori citeste prea aproape si acomodarea nu se poate realiza; ori s-a intamplat ceva la nivelul globului ocular si nu se mai produc in ochi suficiente celule cu conuri, iar ochiul se chinuie mai mult ca sa vada clar imaginea. Exista mai multe posibilitati. Eu nu sunt oftalmolog..nici macar doctor nu sunt, dar am incercat sa judec. Sper ca mama ta sa se faca bine, iar daca nu trebuie sa se ducala doctor. >big grin

| iuryy a răspuns:

Sa stii ca nu e exclus sa aiba si sinuzita. Am uitat sa mentionez.

| pricopgeorgecatalin a răspuns:

Cum sta cu tensiunea? Este posibil sa fie din cauza tensiunii desi nu stiu ce sa zic daca tensiunea e ok, este foarte probabil sa fie niste migrene mai puternice.

Insanatosire rapida ii doresc mamei tale.

| anonim8 explică:

Va rog sa ma scuzati.Am uitat sa precizez ca nu are probleme cu vederea si nu a mai purtat ochelari inainte, dar nu cred ca ar avea nevoie. Oricum, va merge cat de curand la un control.Se poate sa fie cum spune Sandu, sa fie obosita si sa nu simta..hmm..nu stiu ce sa zic, dar va multumesc mult pentru sfaturi! Sper sa nu fie nimic grav!