| Teodora11 a întrebat:

Bună ziua. Cât timp trebuie să treacă după ce-ți faci un tatuaj ca să poți dona sânge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Nu stiu, dar poti dona cu conditia ca vopeselele cu care faci tatuaj sa nu fie toxica! Daca esti vaccinat, nu poti dona!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asta stie cel care il face.

| Violleta2022 a răspuns:

Am impresia ca trebuie sa-ti faci test de HIV ca sa poti dona sange dupa tatuaj.

uite aici conditiile:
http://www.ctsbucuresti.ro/conditii_admisibilitate.html

https://bioclinica.ro/......u-sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
sunt exclusi de la donare (temporar), cei care au suferit interventii K in ultimele 6 luni. Din pacate, nu-ti pot spune daca tatuajele beneficiaza de acceasi restrictie insa ai o intrebare pe formular care intreaba specific acest lucru "v-ati facut tatuaje in ultimele 6 luni?" etc...
Pentru a nu bate drumul degeaba, poti suna la 031 405 3660 (centrul de transfuzii Buc.), incepand cu L 7:30 si ti se va raspunde pe loc la intrebare.

Salut si felicit initiativa ta de a dona happy
eu spre ex donez regulat pentru copii oncologici de la Elias.