| Jigokunokishi a întrebat:

Daca iau Linex, Kreon, Debridat si Neuro Optimizer pot consuma bauturi alcoolice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Iti dai seama ca nu exista studii in care ceva cercetator sa ia 1000 de pacienti, sa le dea medicamente si apoi alcool sa vada daca exista ceva reactii sau interactiuni. De aceea cel mai bine este sa nu consumi alcool cand ai orice fel de tratament medicamentos. In cel mai bun caz, sa zicem, medicamentul nu-si mai face efectul cum trebuie, dar exista si varianta in care medicamentul combinat cu alcool sa-ti dea cu totul alte reactii adverse, unele dintre cele mai neplacute.
Multa sanatate.

| LexiEla a răspuns:

Nu-s sigura, dar cred ca sunt asemanatoare antibioticelor. Daca stii ca nu sunt antibiotice, poti astepta 2-3 ore si apoi sa bei. Daca iei pastilele astea la anumite ore zilnic, nu poti.