| BuGsstormbunny a întrebat:

Este acesta un melanom sau o rana cicatrizata ca urmare a unei zgarieturi? Mai am niste punctulete de genul pe langa.

Poza inainte: https://ibb.co/2qwgFRt
Poza dupa ce am decojit: https://ibb.co/MpQgQ29

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Vestea bună e că nu e melanom, dar am aceeași recomandare ca și alina2k18 să te ferești de soare/să folosești cremă de protecție pentru că și eu am avut exact același lucru pe antebraț (ce-i drept era de dimensiuni ceva mai mari) și cum mereu am avut grijă să feresc fața de soare dar niciodată și brațele m-am ales cu o pată ușor mai colorată decât restul pielii.

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu era recomandat sa rupi coaja. Foloseste crema de galbenele sau crema de aloe, o sa isi revina zona dar in timp.

| alina2k18 a răspuns:

Nu e melanom.

Ai grija cu soarele, ori pui crema cu SPF ziua ori tii zona acoperita, te poti pata de la soare pana se cicatrizeaza si vindeca complet.

| BuGsstormbunny explică (pentru alina2k18):

Si daca stau la soare cu acea rana ce se intampla?

| alina2k18 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Se poate hiperpigmenta si sa rezulte pata maronie.