| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
In cat timp cu aproximatie isi face efectul milurit pentru scaderea acidului uirc de la 8.2 la 7.2? Iau 600g pe zi!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Din pacate nu exista o formula matematica pentru asta.
Depinde mult de cauza hiperuricemiei (daca problema este secundara), de greutate, de recurenta, de rezistenta organismului, de dieta, de alte afectiuni cronice sau acute in special afectiuni ale rinichilor sau ale ficatului, de perioada in care a existat aceasta problema fara sa fi fost tratata etc.
Dupa cum vezi, sunt multi factori in joc, deci nu se poate estima in cat timp aceste valori vor ajunge de la o valoare la alta.

Singura modalitate este sa asculti sfatul medicului, iar dupa perioada de tratament recomandata de acesta, sa repeti analizele.