| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU!
Banuiesc ca am ovare polichistice. Voi merge la ginecolog dar fiind virgina nu ma va "verifica" intravaginal. Ci imi va face o ecografie. E posibil sa stabileasca astfel daca am ovare polichistice sau trebuie sa imi fac analize la sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Dishka a răspuns:

E destul o ecografie, și eu am avut in trecut o problema la ovar si s-a rezolvat doar prin ecografie, nici nu am apelat la ginecolog. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dishka):

Si ginecologul poate sa iti faca doar ecografie? Intreb asta pentru ca la el pot obtine programare mai rapid.

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca da, dar și mediul de familie iti poate face, dar poti incerca si la ginecolog, normal ar fi sa poate sa iti faca

| alina2k18 a răspuns:

BUna, iti va face echografie ca la gravide -> pe burtica si sub buric asa, cu un aparat si iti pune un gel, gen ca si cum ti-ar face echo la tiroida.
Doar ginecologul poate interpreta ce vede pe ecran /echo si poate da un tratament corect si eficient.

| R199 a răspuns (pentru Dishka):

Ce tratament ai urmat și în cât timp sa eliminat? Mulțumesc