| FcSb_Yonut_1999 a întrebat:

Buna ziua TPU. Posed un Concentrator de oxigen numit Linde EverFlo|OPI. Merge ceva timp, apoi incepe sa piuie si se aprinde intermitent butonul cu un triunghi pe el (de culoare roșie) si cel cu un semn al exclamarii înscrie in cerc sta aprins (de culoare galbenă). Îl repornesc si apoi merge cat merge apoi incepe iar. Ce ii pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Manualul de utilizare spune așa:
„The device has detected an impeded oxygen flow condition." Adică spune că aparatul a detectat o „gâtuire" în fluxul de oxigen. Iar pentru remediere, spune:
- The air flow to the device is impeded or blocked. Remove any items that appear to be blocking the air flow into the device.
- The flow meter knob is completely closed. Turn the flow meter knob counterclockwise to center the ball on the prescribed LPM flow.
- The oxygen tubing is kinked and blocking the delivery of oxygen. Check to see that the tubing is not kinked or blocked. Replace if necessary.
Sau pe românește:
- Fluxul de aer spre aparat e blocat sau obturat. Îndepărtați orice obstacol care ar putea bloca accesul aerului în aparat.
- Butonul de reglaj al debitului de aer este închis complet. Rotiți butonul în sens invers acelor de ceasornic pentru a centra indicatorul pe debitul prescris de litri pe minut (LPM).
- Tubulatura de oxigen e strangulată și blochează livrarea oxigenului. Verificați să vedeți dacă tubulatura nu e gâtuită sau blocată. Înlocuiți-o dacă e necesar.
Cam asta ar fi. Dacă nu ai manualul, ia-l de aici:
http://www.vitalitymedical.com/pdf/everflo-user-manual.pdf