| Onusha88 a întrebat:

Buna ziua tuturor, am o prietena care a avut un contact sexual esuat(cu ruperea prez, dar fara ejaculare deloc in interior) in 2 Martie si ieri, in 12 August si-a facut analiza AntiHIV1+2 si VDRL. VDRL e pentru sifilis, nu? Acesta i-a iesit negativ, dar dupa HIV trebuie sa astepte pana vineri. M-a rugat sa va intreb, daca se poate confirma cu siguranta 100% daca e pozitiv/negativ rezultatul, desi mai trebuie sa treaca 2 saptamani pana sa fie fix 6 luni. Daca, spre exemplu, ii apare rezultat negativ, este un rezultat sigur sau nu, din cauza ca nu erau fix 6 luni de la esec? In urma cu aprox 4-6 ani a mai avut 2 contacte( cu 2 baieti) doar cu o penetrare scurta, fara ejaculare, presupun ca astea ies la analize daca ar fi ceva, nu? Multumesc pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru HIV nu poate fi 100% sigura, fiindca 6 luni era intervalul minim peste care putea sa mai lase sa treaca 2-3 saptamani. Insa daca rezultatul este negativ, exista o siguranta destul de inalta (in jur de 80%). Daca a luat HIV in urma cu 4 ani, sigur va testa pozitiv acum.

| Empathizer a răspuns:

Daca testul HIV iese negativ, oricum mai trebuie repetat la de 2 ori, pana la 1 an de la contactul potential infectant. Daca iese pozitiv, e clar ca s-a infectat. Sa speram ca iese negativ, Riscul este minim sa se infecteze HIV de la un singur contact sexual, fara ejaculare, in care a fost implicat si un prezervativ impregnat probabil cu spermicide, chiar daca s-a rupt pe parcurs.

Dar de ce nu si-a facut testele si partenerul? Daca el era deja infectat la data contactului, acum i-ar fi iesit un rezultat relevant si fata ar fi stiut exact daca e cazul sa-si mai faca griji sau nu.