| anonim_4396 a întrebat:

va rog. poate ma puteti ajuta cu un sfat.De aproape un an simt ca o iau razna.am o obsesie pentru. o persoana si nu mai rezist.Tot ce fac, fac cu ea in minte, am slabit, toata lumea mi se pare inferioara ei, tot ce tine de ea e cel mai important pentru. mine, plang aproape in fiecare zi, ma enerveaza cei din jurul meu.Nu stiu ce sa mai fac.Simt ca imi distrug toata viata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Esti in depresie cu obsesie si asta nu o poti depasi fara ajutor trebuie sa mergi la un psiholog sa te ajute nu mai e valabila vorba ca o sa uiti cu timpul pentru ca asta persista de un an ai zis deci e cam mult ca sa treaca de la sine te rog du-te la medic pana nu se transforma in altceva mai grav depresiile sunt foarte periculoase pentru psihic si corp mai ales ca ai si slabit energia se pierde mult si nu e bine o sa te imbolnavesti si mai mult daca nu mergi la medic asa ca du-te mai repede.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ia o coala de hartie si imparte-o vertical in doua: stanga - minusurile de caracter, comportament, etc, (tot ce nu-ti place la el/ea!) si in dreapta, plusurile... de cand va stiti! iar apoi, aduna si compara punctele, apoi tragi concluzia! >>> merita sau nu, sa te mai consumi?! Success! si nu dispera!, trece si asta, daca vrei cu adevarat! Si incearca sa-ti raspunzi si daca el/ea ar simti la fel?! Sigur nu! Si-atunci?! Cauta-ti o preocupare serioasa, si din care sa ai un folos cert, si concentreaza-te acolo! Inceraca si jogging, sau altceva ce ti se potriveste, papa multe fructe, si cate o cioco, si sa vezi ca o sa fie bine!

| monyk a răspuns:

Buna, din...aceasta obsesie nu e deloc sanatoasa, sincer cand ai o obsesie pentru cineva, parca intreaga lume se invarte in jurul ei, ai grija cu obesia ca se poate ajunge rau daca este o obsesie exagerata, nu se merita sa te distrugi, nu merita sa plangi, ai o viata, traieste-o, nu iti ruina viata de pe acum, cu toti avem parte de dezamagiri, iubim, suntem obsedati uneori de anumite persoane, dar trebuie sa fim puternici si sa trecem cu brio peste toate...ai sa vezi ca iti va trece pana la urma aceasta obsesie, dar ai nevoie de incredere mare in tine, ai nevoie de prieteni, sa iti gasesti cat mai multe ocupatii sa nu iti stea gandul la ea...incearca sa o eviti, sa nu vb cu ea si sa nu te vezi cu ea, asa incetul cu incetul o vei da uitarii, cel mai bine ar fi sa iti gasesti o prietena, socializeaza cu cat mai multe fete, asa te mai depreinzi de acea obsesie, gandeste-te ca viata ta nu sta intr-o fata, ai dreptul sa fi fericit, sa ai o viata frumoasa, ai o viata inainte, nu se merita sincer...de multe ori se obesioneaza asa tare cu o persoana incat ajunge sa comita imprudente, sper sa nu se ajunga la asa ceva, ai grija de tine si incearca sa nu te mai gandesti la ea!

| EUSIATIT a răspuns:

Consult phihologic de urgenta,,, ca sa nu se agraveze sa te trimit la pshihiatru nu glumesc voi ca si barbati trebuie sa fiti mai tari si mai distanti nu mai puneti...boticu la fiecare ...deci ridicate si mergi mai departe,, ok sunt fete... 4\1 asa ca ai de unde alege.asa spun si baietilor mei desi au avut si ei o astfel de...[nebunie] nu se merita,,,

| lora_9285 a răspuns:

Mai intai da-mi voie sa te intreb daca aceasta persoana, stie ca tu ai o obsesie pentru ea? Daca ea nu stie, atunci tu te consumi inutil. In acest caz, poate vorbinu-i despre problema ta, o sa ajungeti sa va intelegeti oarecum. Iti spun acest lucru pentru ca, eu cunosc o persoana care are o obsesie pentru mine si stiu acest lucru din auzite, dar am pretentia sa vina si sa-mi spuna chiar ea, acest lucru. Asa consider ca o ajut, inpingand-o sa-si calce peste retineri si sa devina o persoana care sa-si rezolva problemele direct. Fara sa se planga in stanga si in dreapta ca, nu mai stie ce sa se faca.

| dadaaaaa a răspuns:

Aceeashi chestie mi-se intampla si mie...nu mai stiu ce fac

si la scoala si acasa si oriunde m`as afla ma gandesc la ``el``

numai la el imi sta gandu si nu ma pot concentra deloc la ceea ce fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin asta am trecut si eu si acum ma gandesc cat de prost am fost si cum mi-am pierdut timpul aiurea numai gandindu-ma la o toanta. Crede-ma ca peste cativa ani o sa iti aduci aminte de vremurile astea mi putin placute si o sa ai mult de ras pe seama lor. Crede-ma ca nu se merita sa te gandesti prea mult mai ales daca nu e ceva reciproc. Ce ti se intampla tie este pentru ca te-ai indragostit. Dar o sa-ti treaca, o sa vezi, poate dura ceva timp, chiar si 2-3 ani, totul depinde de tine. Important e sa te maturizezi si vei vedea chestia asta cu alti ochi.