| anonimanonimus99 a întrebat:

Buna ziua
Vreau sa inteleg mai bine diferenta dintre o idee deliranta bizara si una non-bizara....problema e ca am senzatia ca vecinii se uita ciudat la mine sau vorbesc despre mine(cand eram mic i-am auzit cand au spus niste lucruri despre familia mea si cred ca din aceasta cauza), toata aceasta stare o am doar in orasul meu natal.Este o idee bizara sau nu?
multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! Fie ești paranoic(iar faptul că i-ai auzit bârfindu-ți familia te face să stai acum cu ochii pe ei,atent la orice gest,interpretând orice privire,ton al vocii,exprimare-poți verifica asta întrebând și alte persoane ce părere au despre aceeași situație),fie vecinii tăi chiar te bârfesc,iar faptul că ți se pare că ești judecat doar în orașul tău ar putea fi o dovadă a acestei ipoteze.
Uite-aici mai multe informații despre paranoia,dar fii atent că în sursele pe care ți le-am dat eu,ideea de a fi paranoic este discutată mai mult ca o boală psihică,pe când a fi paranoic poate fi doar o trăsătură,cu sensul de suspicios, neîncrezător, o persoană care se simte neîndreptățită, persecutată, judecată, bârfită-cu toții suntem paranoici într-o anumită măsură.
https://psihoterapie.wordpress.com/2009/11/01/despre-paranoia/
http://www.despreboli.ro/probleme-diverse/2012/paranoia-1803/
http://www.romedic.ro/paranoia
http://psihoterapeutic.blogspot.ro/2011/04/ce-inseamna-sa-fii-paranoic.html
Cel mai probabil ești și tu exagerat de atent la cum se comportă-n jurul tău+ei te bârfesc, într-adevăr.
Baftă! :)

| Florentina9210 a răspuns:

Stii, singurul lucru de pe acest pamant, ar trebui sa fie ''interesul'' tau acordat in idiocratia vecinilor tai!

| WaterDrop a răspuns:

Cu siguranta vecinii isi vor barfi mereu alti vecini daca au motiv sau li se ofera ocazia.Nu este deloc doar in mintea ta.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

E doar o simpla idee. Unor oameni place sa barfeasca.