| aanndreea_4848 a întrebat:

Bunaaa
am 14 ani va rog am nevoie de ajutor de la un timp nu stiu ce se intampla cu mine acum 3 luni am avut atacuri de panica si axietatee dar i-am spus mamei sa ma duca la doctor si mi-am dat seama ca nu aveam nimic ma rog am stat asa destul de mult ma apucau atacurilee destul de des miau trecutt dar acum am niste sentimente de vinovatie inutilee si as vrea asa ii spun mamei toatee secretele melee si totusi nu poot acum 3 luni nu aveam nicio problema. si va dati seama ca mie si greuu saii spun chiar tot... sa aiba legatura cu atacurile de panicaa? ca atunci ea statea alaturi de minee si cand mi-am dat seama ca n-am nimic am intrat in stari de vinovatiee ma simt ca si cand ii ascund cevaa. desi acele lucruri. sunt frecvent facute de adolescenti
am mai pus odata intrebareaa astaa da vad ca daca dau funda la cineva ceilalti nu ma mai ajuta oh go on va rog am crezut ca imi va treceaa, dar nu starile de vinovatie tot acolo suntt si mereu cand imi reamintescc cevaaa chiar daca ar fi de la 6 ani sau in urma cu vreun un an tot asa ma simt
va rogg. v-ati simtit vreo data asa? sau daca nu, ce ziceti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IasmyAndra a răspuns:

Da si eu sunt asa! o data i-am spus mamei ca nu mi suportam ii spuneam ce ziceam la 7 ani! si mereu acum ma simt cum ai zis si tu ca esti vinovata si ca trebuie sa ii zic tot! nu stiu de ce dar cred ca asa s-a schimba corpul sau mintea nu stiu ce sa zic! ajkii bine stam asa

| lenynina a răspuns:

Atacurile de panica au legatura cu sentimentele de vinovatie. Ia-ti inima in dinti si spune-i mamei tale cum te simti. ai nevoie sa te vada un psihiatru. esti inca un copil si problemele astea trebuie sa le rezolvi. problema este ca esti confuza, nu stii ce vrei, nu ai sufletul in pace...sa intimplat ceva cu tine in trecutul tau pentru ca alternezi teama cu vinovatia. important e sa-i spui psihiatrului exact ceea ce simti si ceea ce gindesti. exista tratament bun pe care sa-l iei 2 luni ca sa te faci bine. ai grija de tine si nu te mai simtii vinovata pentru nimeni si nimic. gandeste-te numai la tine si la binele tau