| anonim_4396 a întrebat:

Cand te duci la control la dentist, dai bani pentru acel control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mihaa a răspuns:

Din cate stiu eu nu, nu trebuie sa platestii

| julieta a răspuns:

Da.mai ales daca este unul privat, eu cu toate ca sunt studenta tot platesc la spital chiar daca e de stat, si am dus la medicul de familie toate actele pentru a nu mai plati s. a, la particular platesti de regula.

| Nic a răspuns:

Am impresia ca depinde de cabinet, daca e sau nu privat happy
Eventual fa rost de un numar de telefon si intreaba ce te-ar interesa happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de cabinet. Unele iti ofera prima consultatie gratuit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti elev si tratamentul e gratuit. daca nu ...platica te cheama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, si controlul se plateste, oricum medicul isi desterilizeaza instrumente ca sa-ti faca acel control, iar sterilizarae, ca si timpul lui, costa bani.
Exista medici amabili care pot sa nu mai ceara bani pentru control, mai ales daca pacientul trebuie sa revina pentru ceva serios.
Copiii nu platesc numai in cazul in care dentistul respectiv are contract cu casa de asigurari.
De asemenea, la cabinetele medicale scolare, elevii sunt tratati gratuit.