| pieptdepuiprajit a întrebat:

Candida bucala. Discutii, experiente traite.

Bun, deci eu am aceasta ciuperca de aproximativ 1 an. am incercat sa o tratez, mers de 2 ori la medic in primele luni cand am observat ciuperca dar degeaba.Luat medicamente, antifungice, apa de gura corsodyl + alte ape de gura anitseptice, badijonaj cu glicerina boraxata cu inca ceva.
. Greu sa scapi de ea.Totusi, la mine nu pare sa actioneze agresiv, incerc sa o tin sub control cat pot...nu ma doare gatul, nu am pierdut gustul mancarii.doar ca sunt niste afte, ceva alb pe limba.

Oare e adevarat ca de la infectia asta se poate face ulcer si cancer de colon?

Voi ce experiente ati avut cu aceasta ciuperca? si cum a fost tratata...stiu ca nu trece de tot, se poate reactiva peste luni/ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte greu de tratat si trebuie sa faci tratament continuu macar 4 luni, cu vizite la medic la intervale de 3-4 saptamani maxim. NU poti face ulcer si nici cancer de colon, dar poti face, intr-un moment de scadere a imunitatii (gen o varicela sau o toxiinfectie alimentara) septicemie, meningita sau alta complicatie grava.

| Estera123 a răspuns:

Eu am 'limba alba', si mereu am trait cu impresia ca si eu am candida, desi nu am niciun simptom (doar uneori mai am arsuri pe gat). Am vorbit cu un prieten despre chestia asta, mi-a spus ca si el are 'limba alba' (deci nu pete pe limba, si ori toata limba, ori o parte din ea), si a spus ca si-a facut analize si nu are Candida bucala, este o chestie din nastere sau de la mancare. Nu este vreo boala, baterie sau virus. Si tind sa cred ca si la mine e la fel.
Tie daca ti-a iesit la analize(stiu ca este o analiza specifica candidei dar pur si simplu am uitat numele), inseamna ca ai.
Eu am auzit ca poti face cancer tiroidian. Fiecare cu varianta lui, dar nu poti crede nimic pana cand nu vezi cu ochii tai laughing

| pieptdepuiprajit explică:

Vad ca esti sigura cand spui ca NU! se poate ajunge la cancer de colon sau ulcer dar un search pe google 'candida ulcer sau cancer' o sa iti gaseasca destul de multe rezultate, mai ales la cancer.