| anka a întrebat:

Care credeti ca este varsta maxima la care o femeie poate sa ramana insarcinata fara sa fie penibila? Am o colega care e insarcinata si are 46 de ani. Ei i se pare in regula, celor din jurul ei nu prea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| cretz a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Daca cineva are de suferit in chestia asta, acesta este copilul, pentru ca, sa zicem, atunci cand mama va avea 66 de ani copilul va avea 20 de ani happy din cate stiu eu, o sarcina la o varsta inaintata poate decurge cu dificultate

| dtte a răspuns:

Nu exista o varsta minima sau maxima pentru a deveni mamica! Eu una am 21 de ani si imi doresc un bebe din tot sufletul meu dar sunt constienta ca trebuie sa mai astept un pic! Revenind la colega ta, daca ei i se pare un lucru normal, nu vad de ce ar trebui sa-si puna problema celor din jur! Personal, eu cred ca dupa o varsta, nu mai ai rabdarea necesarea cresterii unui copil, nu mai ai energia sa te joci cu el, sa pierzi nopti samd! In plus, se mai pune problema:cand copilul va avea de exemplu 20 de ani, mama deja 66(multi oameni nici nu mai apuca varsta asta)! Este decizia fiecaruia, eu am vorbit din punctul meu de vedere si nu vreau sa supar pe nimeni!

| n a răspuns:

Mama m-a nascut pe mine la 43 de ani. Cu toate ca medicii nu ii dadeau sanse ca va naste un copil sanatos, nu a fost asa. M-a nascut ce-i drept prin cezariana, dar sunt perfect sanatoasa. Psihic m-am dezvoltat normal, am fost olimpica, si am facut si modelling. Asadar, colega ta nu trebuie sa fie descurajata din cauza faptului ca este insarcinata. Ii doresc o nastere usoara.happy

| dyddyyyx18 a răspuns:

Nu cred ca e penibil sa ramai la nicio varsta.winking

| Dara a răspuns:

Nu cred ca a aduce pe lume un copil e un lucru penibil, indiferent de varsta mamei si de parerea celor din jur. Doar nu lumea ii creste copilul. E adevarat ca e putin cam inaintata in varsta si poate avea unele probleme cu sarcina, dar in rest, nu vad unde e problema. Sau in ultimul timp am vazut la tv. atat de multe cazuri cu mamici adolescente, incat ni se pare ridicol sa vedem o gravida trecuta de 40 de ani?

soothe
| soothe a răspuns:

In afara de faptul ca o sarcina dupa 40 de ani este cu risc marit de aparitie a defectelor genetice si ca sarcina poate decurge cu oarecare dificultate este o chestiune ce priveste in primul rand mama. Penibil este oricine isi da cu parerea sau care ia in discutie acest lucru (nu stiu de ce mi-am amintit de o cantec "C-asa-i romanul!"; si inca ceva - mai tineti minte intamplarea aceea cu Nastratin Hogea, cand merge la targ, cu magarul si cu baiatul?).
Un copil este oricand un dar de la Dumnezeu! Punct.
Cu toata stima si consideratia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o aberatie, un lucru incalificabil sa poti crede ca, la o varsta anume, o femeie este penibila pentru ca poarta in pantece un copil.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O femeie insarcinata nu e niciodata penibila, asadar atata timp cat are menstruatii e foarte bine sa poarte o sarcina. E de admirat si numai niste oameni nebuni ar putea sa aiba impresia ca nu e in regula. N-am auzit o asemenea absurditate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de bun simt spun eu, care nu sunt mama si am deja 30 ani - ar fi un... 33! Dar poate nu sunt destul de obiectiva. Dar 46 este aiurea; mai ales daca mai are deja copii. Fostul meu sot de exemplu, la 24 ani avea parinti de 65/ respectiv 68 ani ...si si era aiurea situatia!

| Roby67 a răspuns:

@soothe
Te citez "faptul ca o sarcina dupa 40 de ani este cu risc marit de aparitie a defectelor genetice", esti sigur de ceea ce spui? Da-ne amanunte, poate putem invata ceva de la tine.
Multumesc!

| gigiro a răspuns:

Aceasta problema trebuie judecata de la caz la caz. In pincipiu nu esti penibila daca aduci pe lume un copil la o varsta inaintata. E penibil, cand are un copil de 25 -27 de ani Nu o sa poata iesi pe strada cu ambii copii pentru ca va atrage atentia. Daca e in situatia doamnei Adriana Iliescu, mie personal nu mi se pare ridicol, pentru ca dansa a dorit din suflet sa se implineasca ca femeie. Daca are mai multi copii, nu se mai cunoaste. Chiar astazi, am vazut la tv. o nemtoaica, de buna conditie, care avea 16 copii( si sunt multe astfel de cazuri ). E greu intr-adevar de copil, peste 20 de ani, cand toti vor zice ca e cu bunica nu cu mama. Greu de apreciat.

soothe
| soothe a răspuns:

@ roby67,
Ai aici cateva referinte stimate domn:
http://www.ds-health.com/risk.htm
http://pregnancy.about.com/cs/downsyndrome/l/bldownssyn.htm
*** http://www.cdadc.com/ds/down-syndrome-risk-factors.html
** http://en.wikipedia.org/wiki/Down_syndrome
** http://www.wolfson.qmul.ac.uk/epm/screening/calcrisk.html

Totusi nu iti inteleg tonul. Suntem aici ca sa ne ajutam, sa o facem cu inima buna si cu responsabilitate. In cea ce ma priveste procedez in consecinta.

Abh
| Abh a răspuns:

E de laudat ca a ales sa pastreze sarcina la varsta pe care o are avand in vedere riscurile la care se expune. Datorita varstei, e predispusa la multe complicatii in timpul sarcinii, atat ea, cat si copilul.Imi pare rau pentru copil pentru ca, la adolescenta, atunci cand ai mai mare nevoie de parinti, probabil nu ii va mai avea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta la care e penibil sa ramai insarcinata e sub 18 ani.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Penibili sunt cei din jurul ei si nu ea. E foarte adevarat ca exista oarecari riscuri in cazul unei sarcini la o asemenea varsta, dar penibila? Sa fim seriosi! Astea sunt sechelele educatiei facute de bunici de genul "eu, maica, la 15 ani eram maritata si aveam si-un copil".

| elena a răspuns:

Felicitari pentru aceasta doamna curajoasa, odata pentru ca va da nastere unui copil la varrsta ei si pe de alta parte, ca poate suporta ironiile/de fapt nelalocul lor/celor din jur. Nu nu este penibila, copilul ii va da tineretea de la 30 de ani, vigoarea de la 20 si copilaria dela 10. Bravo ei!
Pana in 35 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca daca isi doreste cu adevarat un copil nu trebuie sa asculte la ce spun alti dar varsta normala ar fi 20 s-au 25 ani

daniela
| daniela a răspuns:

Daca iti doresti o viata intrega un copil si el vine la 60 de ani de ce ar fi penibil?