| Teleshpenker a întrebat:

Care e diferenta dintre cearcane si pungile sub ochi? Inainte aveam ca niste cosuri mici pe ele, din cate am auzit cine are din alea nu le poate ascunde cu machiaj dar acum mi-au disparut si a ramas doar ceva...nu e vanat ca cearcanele normale,in poze se vede alb si sunt adanci dar subtiri, nu stiu ce sunt.Beau apa,am o alimentatie balansata,nu mananc fast food,dulciuri,prajeli,grasimi,carne de porc,nu consum nici sare,nici bauturi carbogazoase sau orice altceva in afara de apa si uneori ceai de plante neindulcit, de la alimentatie nu are cum sa fie.Dorm 7-8 ore si nu ma simt obosita, somnul imi ajunge.De fapt, si cand dorm cate 10 ore ele persista.probleme cu ficatul nu am, mi-am facut analize.Ma lumineaza si pe mine cineva si imi da o parere justificata si un sfat ca sa scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cearcanele sunt niste dungi maro sau vinetii sub ochi si se fac din cauza oboselii. Probabil cele 7-8 ore pe care le dormi sunt sunt de ajuns pentru tine, sau nu sunt odihnitoare. Cele 8-9ore de somn trebuie sa se intample noaptea, cand corpul are nevoie, intre orele 10 seara si 6-7 dimineata.
Daca te culci la 1-2 noptea, desii dormi 7-8 ore, nu este acceasi calitate de somn si regenerare a corpului si atunci apar ceracenele move (vinetii ) sub ochi.

Pungile sub ochi, sunt pungute cu lichid acumulate sub ochi, dand aspectul de ochi umflati.
Se fac in general de la probleme cu rinichii. Posibil ca rinichii tai sa nu dreaneaze foarte bine, ori sunt infectii urinare, ori nisip ori pietre la rinichi.
Cantitatea de apa a unui om normal este de 2 litri pe zi. dar in perioada de vara, cand sunt calduri mari si corpul se deshidrateaza, se impune consumul dublu chiar de apa.