| codpenal2018 a întrebat:

Care este diferența dintre pneomonie și bronșită, ce trebuie făcut până a ajung la doctor(am tuse respirație foarte greoaie, nas înfundat, mă dor plămâni când respir, plus destul de rapid, 82-90.) ca să ameliorez mucoasa respiratorie și microbii acesteia? (Beau 3l de apă caldă/ceai,nu consum sare,mânânc ceapă, hrean, usturoi, miere de albine ) mai știți alte trucuri? ( Ofer FUNDĂ!)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdrianaB1 a răspuns:

Pneomonia este infectia la nivelul plamanilor si este o boala grea, care trebuie tratata cat mai rapid.
Bronsita este o inflamatie a plamanilor, care apare dupa o raceala.
Incearca sa bei cat mai mult ceai natural, fierbinte.

1 răspuns:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Pneumonia este o afectiune infectioasa produsa de microorganisme precum sunt bacteriile, virusii si asa mai departe. In general, in cazul pneumoniei, apar infectii ale alveolelor pulmonare, alveola pulmonara fiind unitatea de structura si functie a plamanilor ( ca sa iti dai seama de importanta acestor alveole iti mai dau un exemplu: neuronul reprezinta unitatea de structura si functie a sistemului nervos). Pe de alta parte, bronsita este practic inflamarea structurilor anatomice care fac parte din sistemul respirator. Pai deja faci ce trebuie, nu prea mai exista "trucuri" speciale pe care trebuie sa le faci pana ajungi la medic! Ambele afectiuni dau cam aceleasi simptome si din acest motiv iti recomand sa ajungi la medic cat mai curand.