| Cristi72992859 a întrebat:

Care este diferenta dintre preinfarct si infarct?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

"Pre", este "inainte de", mai bre!
Este o forma mai usoara care anunta infarctul.

6 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Preinfarct e doar un semnal de alarma ca trebuie sa iei masuri alfel o sa faci infarct

| christall a răspuns:

Prrinfarctul este înainte de infarct și mai mai sunt sanse la viata, apoi dacă mai survine vreun infarct este de obicei fatal.

| anasimina a răspuns:

Preinfarctul e termenul popular al afectiunii angină instabilă, adica o boala de inima care poate prevesti un infarct, dar nu acelasi lucru cu un infarct. Poti avea simptome asemanatoare atacului de cord dar mai putin severe si mai scurte ca durata. Oricum, nu e de joaca in astfel de cazuri, asa ca vizita la medic e absolut necesara urgent. Iti las aici site-ul unui cabinet de cardiologie cu doctori cardiologi cu multa experienta, in caz de nevoie. https://cardiosuport.ro/