| AvalohAlyn a întrebat:

Care este fructul cel mai sănătos? Adică cel mai plin de vitamine și nutrienți benefici pentru sănătate? Știu că toate fructele sunt bune, însă parcă auzisem in trecut în treacăt, niste stiri cu fructul cel mai sănătos și bogat in vitamine și nutrienți dar am uitat..la una zicea kiwi la alta nu mai știu, de asta întreb.
Știți voi mai bine?
Că sa știu și eu ce fruct sa mănânc mai des.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele site-uri zic ca afinele zmeurele sau murele ar fi cele mai sanatoase, datorita continutului scazut de zahar si cel crescut al mineralelor si vitaminelor. Dar nu exista aliment complet, toate difera, de obicei fiecare culoare are pigmenti specifici cu proprietati specifice. Practic, cand alegi sa mananci o cantitate limitata de alimente, iti privezi oragnismul de toti nutrientii si il imbacsesti cu cei pe care ii ai deja. E adevarat ca organismul isi sintetizeaza nutrientii din altii, trebuie sa ai deficiente majore ca sa se observe la nivelul sanatatii, dar la un moment dat te plictisesti de acelasi lucru. Si eu am perioade in care descopar ceva ce-mi place si fac excese din acel ceva, uit ca mai sunt si alte alimente pe lume. Am avut o perioada cu mango, alta cu capsune, alta cu pepene rosu si galben, alta cu kiwi, alta cu prune, acum am intrat pe fructe de padure si smochine proaspete... rolling on the floor

1 răspuns:
| Dana2103 a răspuns:

Nu exista fructul complet. Din toate iei cate ceva