| alinutz120 a întrebat:

Care este suma primita sub forma bursei de ajutor social (pentru bolnav de epilepsie) si unde se poate obtine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| XXSupradozaDeVisexx a răspuns:

(1) De bursa de ajutor social beneficiaza studentii integralisti, care au efectuat integral activitatile universitare, in conformitate cu planurile de invatamant, cu media, pe anul anterior, respectiv semestrul anterior, cel putin 7.00 si ale caror familii nu realizeaza pe ultimele 3 luni, anterioare datei depunerii cererii ( sem.I: iulie, august, septembrie; sem.II: noiembrie, decembrie, ianuarie), un venit lunar net mediu pe membru de familie mai mare decat salariul de baza minim brut pe tara. (2) Studentii orfani de ambii parinti si cei proveniti din casele de copii sau plasament familial, care nu realizeaza venituri, vor beneficia de bursa de ajutor social pe intregul an calendaristic, indiferent de situatia scolara. Bursa este in valoare de 320 lei. (3) Studenţii bolnavi TBC care se afla in evidenta unitatilor medicale, cei care sufera de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbţie grave, insuficienta renala cronica, astm bronşic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatita cronica, glaucom, miopie grava, boli imunologice.