| anonim_4396 a întrebat:

Care fructe si legume sunt cele mai indicate pe perioada sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| yadora a răspuns:

In general e indicat sa mananci cat mai multe fructe si legume pentru a-ti lua necesarul de vitamine si minerale... dar totul depinded de tine= adica depinde de ceea ce poti tu manca fiindca gusturile se modifica in timpul sarcinii si s-ar putea sa te rezumi doar la ceea ce-ti place.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate fructele si legumele sunt indicate pe timpul sarcinii.toate sunt sanatoase daca sunt gatite la abur, coapte sau fierte.nu sunt indicate legumele prajite in ulei.deasemeni se pot consuma crude pentru ca in aceasta stare isi pastreaza toti nutrientii naturali.este foarte important sa fie bine spala-te inainte de a fi consumate.