| 1234568807 a întrebat:

Care poate fi cauza durerii gingiei la mestecat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scorbut (skorbut).

| Zartbitter a răspuns:

E posibil să fie o infecție comună, o gingivită.

În general e bine să eviți să rănești gingiile atunci când te speli pe dinți sau mesteci. Încearcă să cureți cu blândețe zona, să clătești gura cu apă cu sare (asta ajută să scapi de eventualele bacterii care pot cauza infecții).

Poți folosi apă călduță să reduci din durere, sau apă rece să reduci din inflamație (dacă sunt umflate și înroșite).

E tare important să te hidratezi (să bei apă, nu sucuri cu zahăr) ca să poți stimula producerea salivei care la rândul ei ajută la dezinfectare și menținerea gingiilor sănătoase.

Dacă durerea persistă mai mult de 3-4 zile (e posibil să nu simți durerea de la gingivită decât atunci când mesteci), îți recomand să faci o vizită la un medic pentru că se poate transforma în infecții mai complicate.

| dullcat a răspuns:

Mergi la medicul dentist pentru a afla.