| daniela_7403 a întrebat:

Care sint urmarile stresului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Care nu sunt? Stresul are rol mai mic sau mai mare in declansarea tuturor bolilor ori in mod direct, ori indirect prin hipertensiune, insomnii, oboseala, scaderea imunitatii.
Cele mai importante efecte ar fi: ulcer gastric, infarct miocardic, sindromul intestinului iritabil, hipertensiunea arteriala.

| machupicchu a răspuns:

Datorita importantei stresului (din pct. meu de vedere si poate nu numai) si datorita marii implicari a acestuia in epoca actuala... consider ca cel mai bine ar fi sa citesti ceva literatura de specialitate pe google... este suficienta pentru a-i sti implicatiile in alterarea sanatatii la toate varstele... Daca nu se poate intelege in totalitate si daca santem in posesia informatiilor ce poate nu se intelg bine... te rog sa ne scrii... si vom raspunde.cu placere.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Ti se albeste parul, foarte serios!

| CrucifiedCountess a răspuns:

Daca ai prieten, il pierzi
daca esti sanatoasa tun, te imbolnavesti
daca esti grasa, slabesti
daca ai viata sociala, ramai fara si te mai si demoralizezi/intri in depresie...
eu una.astept stresul...deja lucrez de 1luna jumate si. e pe vine

| danutzyscorpyon a răspuns:

Albirea parului ....imbatrinirea mai rapida etc.
pup