| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt beneficiile dusului rece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BabyCris a răspuns:

Te revigorezi ...Asta daca e varahee hee

6 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

O raceala zdravanahee hee

| 愛LeEu愛 a răspuns:

Cica slabeste...

| Woodenpints91 a răspuns:

Îţi revii mai bine din beţie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista in Italia o specialitate feng-shui de inghetata, aia de ti-o aduce ca pe-o sfera umpluta cu sos de ciocolata topita... e secret de fabricatie, sau asa ceva, smecheria aia de reusesc sa introduca ciocolata lichida in coaja rece de "gelato".
Acum daca tu torni apa rece peste ciocolata fierbinte, o sa obtii Nesquick, sa o bea copiii dimineata cand se duc la scoala. Cacautza, cum zicea bunica-mea. Bleah, la varsta mea dimineata as bea doar suc de rodii proaspat stoarse, si as manca o laptuca rolling on the floor

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Tonifierea organismului, incarcarea cu energie, reducerea atacurilor migrenoase si a durerilor acute in general, imbunatatirea circulatiei prin stimularea tonusului vascular. Pe langa acestea, dusurile reci zilnice au si efecte de ordin estetic si cosmetic: tenul devine mai luminos, semnele imbatranirii sunt mai putin evidente si isi fac aparitia mai greu. Exista voci care afirma ca dusurile reci sunt secretul din spatele fermitatii bustului frantuzoaicelor!

| Anee0 a răspuns:

Avantajele dusurilor reci sunt in principal: tonifierea organismului, incarcarea cu energie, reducerea atacurilor migrenoase si a durerilor acute in general, imbunatatirea circulatiei prin stimularea tonusului vascular. Pe langa acestea, dusurile reci zilnice au si efecte de ordin estetic si cosmetic: tenul devine mai luminos, semnele imbatranirii sunt mai putin evidente si isi fac aparitia mai greu. Exista voci care afirma ca dusurile reci sunt secretul din spatele fermitatii bustului frantuzoaicelor!

Alte efecte pozitive globale asupra organismului sunt: intarirea tonusului sistemului nervos simpatic si parasimpatic, stimularea circulatiei capilare (imbunatatind astfel aportul de oxigen catre tesuturi), scaderea presiunii din organele interne, contractia muschilor, favorizand astfel eliminarea toxinelor si deseurilor metabolice.
Puteti incerca astfel de dusuri in fiecare zi, in „doze" mici - cate 10 minute vara si 1 minut in sezonul rece par a avea efecte optime asupra sanatatii.

Totusi, este recomandat consultul medical daca va ganditi sa treceti la dusuri reci zilnice. Ele nu sunt indicate persoanelor cu o anumita patologie, in special cardiovasculara, deoarece pot precipita crizele anginoase, vasospastice, fenomenele de tip Raynaud. De asemenea, femeile nu sunt sfatuite sa faca bai reci in timpul perioadelor menstruale.