| FLAViЯ a întrebat:

Care sunt simptomele unei raceli ale vizicii urinare? Cum o putem determina si cum se poate trata prin metode naturiste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Bai de sezut cu coada calului si coada soricelului; poate este bine sa mergi si la medic pentru ca poate verifica daca este vreun tip de bacterie care poate face ca "raceala" sa recidiveze;

luciana
| luciana a răspuns:

Bai fierbinti si sticla cu apa fierbinte, pe burtica ( infasurata intr-un mic prosopel sa nu te arda), dar sigur vei lua si ceva medicamente caci altfel nu trece, dar numai recomandate de catre medic,- poate sa fie cel de familie sau specialistul-urolog, deci curaj si fuga la doctor si sanatate multa iti doresc, Lucien.

| campanario a răspuns:

Pai simptomele sunt de obicei, usturime, durere jos ( stii la ce ma refer), uneori scapari, febra...Se poate trata cu ceai de musetel, adica sa pui ceai de musetel, in lighean si sa stai asa cam 5- 10 minute. Si bineinteles ca igiena e pe primul loc! Alta metoda ar fi, sticla de apa calduta pusa seara cand te pui in pat intre picioare. Atentie! Nu trebuie sa arda! Sa fie calda, insa in asa fel incat tu sa suporti caldura. Sper ca te'am putut ajuta :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simptomele: atunci cand urinezi, te ``ustura`` (scuzati expresia)
O poti trata cu bai de coada-calului sau aburi.
In cel mai rau caz, trebuie sa te duci la un doctor.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti trata cu nolicin de 400 mg de 2 ori pe zi timp de vreo 5-7 zile, iar preventiv, ca sa nu mai ai probleme pe viitor, ia merisor 1 capsula pe zi, pe piata se gaseste urinal dar sunt si produse mai ieftine si au acelasi efect demonstrat stiintific: impiedica aderarea bacteriilor la tractul urinar!