| Bianca777 a întrebat:

Cat de des se intalneste cancerul de laringe sau faringe la varsta de 15 ani? Este adevarat ca daca mananci paine prajita multa poti face cancer laringian?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Vio199 a răspuns:

Poti sa mananci linistita doar paine prajita toata viata. Alcoolul si tigarile sunt riscul cel mai mare pentru dezvoltarea cancerului laringian. Painea prajita e chiar indicata pentru o dieta slaba in calorii daca esti la regim. Painea prajita este indicata cand esti bolnav sau ai un stomac mai sensibil.

| NLS a răspuns:

Ce au spus cei doi colegi e perfect valabil, poti manca cata paine prajita vrei.
Ideea e sa fie prajita usor, nu arsa. Pe fata feliei e bine sa nu se gaseasca zone negre (scrum) doar usor aurii-caramizii.

http://lataifas.ro/......eficii.jpg

https://i1.wp.com/......rajita.jpg

Cea din dreapta sus este inca ok din punctul meu de vedere.

In cazul carnii la gratar e si mai periculos cand felia atinge direct flacara si s imbaca cu o pojghita de scrum.

| SomethingFunni a răspuns:

Dupa statisticile din SUA, ca noi nu avem un sample size suficient, o persoana are o sansa de 0. 0000046% sa dezvolte cancer laringean. Sansa pentru o persoana sub 21 sa dezvolte cancer este considerata 0 - neglijent.