| fabulousheart a întrebat:

Cat de periculoase sunt pilulele de a doua zi Escapelle?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Fiecare pastila are si efecte negative, eu am luat o singura data escapelle si in afara de o senzatie ciudata nu am avut nicio reactie adversa

| Azµre a răspuns:

Foarte periculoase ca toate celelalte pastile!

| wolder a răspuns:

Am luat acum cateva luni o pastile Escapelle si n-am avut reactii adverse, dar nu e bine sa le iei mereu. Maxim 2 pastile pe an, pentru ca da, e o bomba de hormoni si nu face deloc bine.

| diditza23 a răspuns:

Si eu tot postinor ti-as recomanda...dar ai grija cu pastilele astea de a 2a zi! nu fa un obicei din ele, se iau parca de vreo 2 ori pe an, deoarece fac rau big grin

| BuRSuK93 a răspuns:

Raspunsul intrebari tale difera in multe situatii avand in vedere ca nu ai precizat o anumita categorie de varsta pentru ati putea da raspunsul corect insaa cea ce stiu vei vedea mai jos:
1) Escapelle este o "bomba de hormoni" care iti va deregla total ciclul, iar in prospectul acesteia scrie la contra adverse faptul ca poate determina diaree crampe si sangerari in afara termenului normal de ciclu.
2) Iti recomand pilula de a doua zi sub denumirea Postinor care este pentru persoane de peste 16 ani fata de Escapelle (peste 18 ani minim) avand in vedere faptul ca se administreaza 2 pilule in loc de una ca la Escapelle si nu are un efect atat de puternic asupra corpului.
Pentru alte nelamuriri poti da un pm.