| anonim_4396 a întrebat:

Cat poate rezista un om fara somn? Cat ati rezistat voi fara sa dormiti, cel mai mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Fara somn deloc... Nu cred ca vrei sa incerci. S-a facut un experiment prin '70, cand, in conditii de laborator, au fost impiedicati niste oameni sa doarma. Dupa 40 de ore de nesomn a crescut nivelul agresivitatii si al anxietatii. Dupa 60 de ore de nesomn, dispar senzatia fizica de oboseala, se accelereaza functiile organelor, in incercarea de a se adapta, dupa 5-6 zile, deja oamenii au halucinatii. Partea mai nasoala e ca dupa intreruperea experimentului, oamenilor le-au luat peste 6 luni sa isi revina, sa scape de efectele negative ale nesomnului si sa reia un program de somn normal. Eu cel mai mult 36, dar daca dupa 18-20 de ore nu dorm, devin cam irascibila. Prefer sa am un program de somn regulat.

37 răspunsuri:
| LoryM22 a răspuns:

Depinde cat rezista corpul tau, il suprasoliciti si poate chiar ajungi s ate imbolnavesti poti sa ajungi si la 11 zile sau chiar mai mult, cu cafeaua dupa tine.big grin

| loredanarotariu a răspuns:

Maxim in jur de 48 ore dar se intampla foarte rar sa fac nopti albe.

eileen
| eileen a răspuns:

Am rezistat cam 45 de ore, asta cu stres prin aeroport in Chicago, supravietuind unei Tornade, pierdut bagaj, dormit pe scaun, etc. Au fost cele mai groaznice ore din viata mea, am ajuns la un moment dat sa aberez si sa ma crizez fara motiv, nu mai eram coerenta, e total aiurea sa pierzi somn!

| borsec a răspuns:

Am rezistat doar 36 de ore

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

NU PREA IMI ADUC AMINTE CAM CAT AM REZISTAT FARA SOMN DAR UN OM FARA SOMN POATE REZISTA CAM 45-48 ORE.happy

| cotzobel a răspuns:

Eu am rezistat 48 de ore.nu aveam cum sa ma odihnesc, lucram, eram si la scoala, cafea nu puteam sa beau(ca ma adormea in loc sa ma tina treaza)...eram franta nu mai stiam cum ma cheama nici cu buletinul in manahee hee, ma enervam din orice...acum nu mai vrea sa am "de. a face" cu noptiile albe

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

13 ore laughing cred?
cel mai putin laughing

| ICanLoveYou a răspuns:

O zi minim maxim 3

lolita
| lolita a răspuns:

Cam 48 de ore am mai dormit freo 6 si-o ioar 48, asta se intampla mereu de carnaval, de joia pana duminicva orm cam12 ore sau mai putin.

| mioara a răspuns:

Cam 4 zile

| remus a răspuns:

trei nopti si doua zile... dupa care am dormit nonstop o zi si o noapte ca un mormoloc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

46 de ore

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il cunosc pe unu` Lupu care a rezistat 5 zile adica 120 de ore fara halucinatii si a 6 a zi a murit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am rezista 20 ore! nici nu imi trebuie mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O saptamana cu intreruperi mici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am rezistat 11 zile(11x24 ore); nu am mincat decit citeva bucatele de covrigi; am stat tot timpul pe acelasi scaun; in a 7-a zi am crezut ca este cutremur, dar nu se misca nimic; mi-am dat seama ca, de fapt, imi pulsa corpul; au urmat alte 4 zile; la sfirsit, am fost ridicat de subtiori si dus in pat; vizual, sezsizam doar un alb-laptos, dar intelegeam ce se vorbeste in jurul meu si raspundeam coerent; mi-am revenit in 5 ore de somn; in mod curent am lucrat timp de 9 luni, in cicluri de 72 de ore cu 3 cite trei ore de pauza; astazi, dorm trei ore la 24; am diabet si tensiune; in rest, perfect.

| buragabu a răspuns:

Se intampla in vara 2009 prin padurile din marginea brasovului o excursie cu cortu de 2 zile. apoi n-am dormit 2 zile si 4 ore a 5 ora am luat somn am dormit bustean 15 ore dar parca durase 5 minute somnul, m-am trezit: febra musculara, ametzeli durerii.mainii.picioare.spate, yoy, noapte buna!

| buragabu a răspuns:

2009 august. excursie privata 2 zile cu cortu. undeva prin muntii din apropierea brasovului. n-am dormit 2 zile si 4 ore, a 5 ora, am luat somn, am dormit bustean aprox. 15 ore, dar somnu' parca durase cateva minute... dupa ce m-am trezit aveam dureri de spate, maini, picioare, febra musculara, ameteli... yoy, noapte buna!

| scumpix13 a răspuns:

Pai.in primul rand ca sa rezisi fara somn sigur trebuie sa iei energizante sau o bautura acre te tine treaz...
In al doilea rand eu sincer cred ca fara somn as rezista vreo 45 de ore, fiindca am numai 13 ani deci...
Depinde si de corpul tau, de stare si de cantitatea de energie pe care a folosit-o el/ea.Mai tinem cont de un aspect:...
Poti razista somnului facand lucruri care te energizeaza, cum ar fi dansatul sau vorbitul la telefon sau cu o persoana.
Pana la urma nu stiu cred ac cel mai bine este atunci cand ne facem
"SOMNUL DE FRUMOSETE"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-o sesiune am ajuns la 52 de ore nedormite dupa care am mers la examen si minune, l-am luat desi nici nu mai stiam exact cum ma cheama. dupa examen nu stiu cum am ajuns la camin... nu imi amintesc mare lucru. stiu doar ca ce m-am pus in pat m-am uitat la ceas si am notat ora pe un post-it pe perete si cand m-am trezit am numarat orele dormite: erau 16. m-am trezit, am mancat, am mers la o plimabre, m-am intors si am mai dormit 10

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incepand de la 20 si ajungand pana la 33 ore de nesomn incepe o stare de "bine" pot spune. Incep sa fac glume, lucrurile mi se par amuzante si uneori imi vin o multime de rime in minte, de ce toate astea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3-4 zile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai...io ma duc sa ma culc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

7 zile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3 zile

| DarkShadow a răspuns:

Salutare...eu personal am reusit 62 ore fara somnwinking

| clofu a răspuns:

Eu am rezistat 4 zile cu 6 ore de somn!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce mincinos ala cu 11 zile de nesomn. asta inseamna peste 260 ore ceea ce este imposibil. A fost facut un experimnt acum multi ani in urma caruia un om a rezostat fara somn 200 ore. dupa juma de an a murit. intre timp a divortat de sotie, si'a pierdut slujba, a inceput sa aiba probleme grave de sanatate, era un al om. avea o alta personalitate. innebunisewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt la a patra zi fără somn, nu mă simt obosită, mă simt doar tristă, dacă ajung mai sus îţi spun.