| amPH a întrebat:

Cat timp trebuie sa mananci fara sare dupa ce intrerupi tratamentul cu dexametazona (care este de 30 ori mai puternica ca hidrocortizonul)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sarea crește tensiunea arterială, reține apă în țesuturi, obosește rinichii!
Învață să mănânci fără sare.
După 72 de ore, fără a avea probleme.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În 24 ( maxim 48 ) de ore de la ultima administrare medicamentul se elimină din organism şi NU mai este necesar regimul hiposodic ( fără sare )!

Deci, după 48 de ore poţi consuma alimente cu sare.

Vezi detalii la linkul :
http://www.pcfarm.ro/intreaba_farmacistul/intr/4765/dexamed

Toate cele bune.