| 西蒙娜 a întrebat:

Câte fructe pe zi ne recomandă nutriționiștii să consumăm pentru a nu ne îngrășa? Care sunt cele mai calorice fructe cu un indice glicemic mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Mananca 2-3 mere pe zi si vei tine doctorul departe!

| PinkPanther001 a răspuns:

Fructele și legumele sunt bogate în vitamine, minerale și fibre, dar nu îți pun în pericol silueta, căci nu conțin multe calorii. Ele calmează rapid și durabil foa­mea, favorizând în același timp tranzitul intestinal.
O porție de fructe sau de legume înseamnă 80 g. Trebuie să mănânci cel puțin 5 porții pe zi, adică cel puțin 400 g de fructe și legume. Alege fructe și legume cât mai variate: varietatea e sănătate curată! O dată pe săptămână mănâncă linte, mazăre sau fasole boabe: în afară de faptul că sunt bogate în fibre, aceste legume conțin fitosteroli, care te protejează de cancer, diabet și maladii cardiovasculare. Iar pentru că sunt bogate în proteine, ele pot înlocui carnea și peștele, calitate pe care alte legume nu o au.
Fructe cu un indice glicemic mare:pepene verde, ananas, caise, piersici, banane