| adi4444 a întrebat:

Cati decibeli poate suporta timpanul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Iti dai seama ca se vorbeste de intervale, datorita tolerantelor fizice intre persoane diferite.

Dar oricum... suporta atatia decibeli pana crapa happy

| CuriousStuff a răspuns:

Ce e peste 85 poate provoca probleme de auz si chiar pierderea lui, cam peste 100-150 timpanul poate sa se lezeze.

| cevdet a răspuns:

50 de dB.
Ar fi important de luat in seama faptul ca efectul asupra urechii umane nu depinde doar de intensitatea sunetului, ci si de frecventa sa, unele zgomote de frecventa inalta suna mai tare decat frecventele mai joase la acelasi nivel de decibeli.

| genan a răspuns:

Timpanul poate suporta cam 120 de decibeli