| nukeyly a întrebat:

Cati litri de alcool poate bea cineva pana sa intre in coma alcoolica, cat conteza factori ca gras, slab, sanatos, bolnav, fara antrenament de crasma deci "clasa musca/pana".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nevoie de litri. Alcool pur nu poate să bea că îl arde la gură și la esofag, stomac, căci scoate apa din țesuturi. Astfel depinde ce băutură alcoolică bea, ce concentrație are acea băutură, dacă o bea pe stomacul gol, sau cu mâncare, viteza cu care o consumă. Fără antrenament, 1 litru de țuică, whisky e suficient.

5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Depinde ce bea, una e sa te imbeti din bere care e printre cele mai slabe bauturi si alta e sa te faci praf din vodka, whisky, absint care e cea mai tare bautura, tuica, visinata, afinata.
Conteaza foarte mult ce inaltime ai, cat de slab esti, cu cat esti mai inalt si mai corpolent inmagazinezi mai greu cantitatea de alcool si capeti o rezistenta ceva mai mare fata de persoanele ceva mai slabe si mici de inaltime. Conteaza antrenamentul pe care il ai, daca n-ai baut niciodata poti sa iei somn si din 2-3 beri, imbatatul din bere e de novice, astia mai rezistenti se fac praf dupa mai multe shoturi de tarie, altii care au alcoolul in sange pot bea zile intregi si maxim li se face rau dar somn tot nu iau.
Nu e ceva standard, depinde de la o persoana la alta si tine de rezistenta cuiva, altii sunt imuni, pleaca pe picioarele lor dupa ce au baut toata noaptea la petrecere sau in club si baga doar shoturi, le mai si combina.
Totusi daca bei o sticla de 2 litri de tuica nu cred ca ai mai fi constient, iti iei garantat black out, de obicei tuica e tare, are 50-60% alcool daca e facuta cum trebuie si nu doar ca te arde pe gat dar simti ca iti ia capul foc.

| Frank51 a răspuns:

Contează procentajul de alcool din băutură, IE cu cât mai mare cu atât cantitatea necesară scade. Factorii sunt prea mulți la număr ca să se stabilească o cantitate generică.

| IarsiIar a răspuns:

Conteaza de multe si de toate. Procent (tarie) alcool, greutate, sanatate, etc. Dar mai ales conteaza daca are sau nu are enzima alcoolica.
https://www.romedic.ro/......sm-0P37009
De asta unii se imbata ca soarecii, dintr-o bobita de strugure.
Eu daca nu auzeam la o petrecere de la o doctorita despre asta, nici nu stiam ce si cum sa caut pe internet.

| IarsiIar a răspuns:

Conteaza de multe si de toate. Procent (tarie) alcool, greutate, sanatate, etc. Dar mai ales conteaza daca are sau nu are enzima alcoolica. Mostenirea genetica.
https://www.romedic.ro/......sm-0P37009
De asta unii se imbata ca soarecii, dintr-o bobita de strugure.
Eu daca nu auzeam la o petrecere de la o doctorita despre asta, nici nu stiam ce si cum sa caut pe internet.

| Claudiu22200 a răspuns:

Nu ai cum sa aproximezi, câți litri de băutură, x trebuie sa bei ca să intri în coma.
Difera de la o persoana la alta