| daniellllaaaa a întrebat:

O lista cu alimente care ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

A. dulciurile si grasimile. Zahar, miere, ulei, grasime de pe carne (pielita de pe carnea de pui, grasimea de pe carnea de animale) Ingrasa mult mai mult lingurita de zahar pe care o bei zilnic la ceai sau cafea decat o prajitura pe care-ai fost fortata sa o mananci dintr-o conjungtura de situatii. Ingrasa mult mai mult lingura de ulei pe care o manaci sa salata zilnica decat "muntele" de salata boeuf cu maioneza pe care n-ai rezistat sa nu-l mananci la o petrecere.
b.alimentele cu amidon. acestea sunt graul cu tot ce se face din el, porumbul cu tot ce se face din el, orezul cu tot ce se face din el, cartofii, mazarea, fasolea uscata, soia. Amidonul este o mancare nenaturala corpului uman, el devine comestibil doar dupa procesare prin caldura. Desi in presa se practica venerarea cerealelor chiar si integrale, si cu fibre, nu sunt o mancare naturala, corpului uman. Baga intr-o masina pe benzina motorina si nu-ti va merge atat de bine. La fel se intampla si cu corpul nostru. Limiteaza-te la maxim 3 felii de paine pe zi daca vei sa scazi in greutate, ai grija ca acea putina paine sa fie excelenta. Minim 10g fibre/100g paine, minim 10g proteine/100g paine. Prajeste-o sa fie mai tare si sa-ti dea impresia ca "tine" mai mult.
Nu manca absolut deloc din categoriile astea si mananca cat vrei cum vrei din celelalt si vei slabi.

| MrAngelus a răspuns:

TOP 10

1. Carne tocată şi grasă
2. Mâncărurile fast-food
3. Pui prăjit
4. Salate cu dressinguri grase
5. Salatele cu carne prăjită sau şuncă
6. Cocktailurile
7. Sucurile răcoritoare
8. Îngheţata
9. Produsele de patiserie
10. Snacksuri şi chipsuri

Sursa: http://www.evz.ro/detalii/stiri/top-10-alimente-care-ingrasa-943598.html

| Céline7 a răspuns:

Un nutritionist spunea la un moment dat sa ne ferim de tot ce e alb(in materie de alimente) zahar, faina. De fapt nu chiar alimentele in sine ingrasa, ci combinarea lor. Cartofi cu carne, paste fainoase cu paine, cartofi cu paine. Dar si bauturile carbogazoase baute regulat adauga kilograme in plus in timp. Produsele fast-food au un continut crescut de calorii datorita combinatiei, chifla, cartofi, carne peste care mai adaugi si un sos, doua, sari de 1000 de calorii pe meniu. De asemenea produsele de patiserie si dulciurile in general ingrasa destul de mult. Pentru a-ti pastra greutatea conteaza sa ai o dieta echilibrata, mai sanatoasa si fara excese.

Guma de mestecat: aceasta stimuleaza sucurile gastrice, producand saliva. Astfel, stomacul crede ca urmeaza sa vina mancare si se pregateste pentru digestie, astfel incat chir ti se va face foame.

Suc dietetic: in timp ce pe eticheta scrie "dietetic", in realitate sucul de acest gen are toate sansele sa te ingrase, caci iti face pofta de mancare.

Indulcitorii artificiali pot fi cei care declanseaza apetitul marit si inhiba celulele din creier raspunzatoare cu senzatia de satietate, ducand astfel la obezitate.

Sirop de porumb bogat in fructoza: acesta se gaseste sub forma de indulcitor in bomboane, acadele, dar si multe alte alimente intens procesate. Acesta interactioneaza in mod negativ cu metabolismul si creste pofta de mancare.

In plus, scade secretia de leptina, acesta fiind un hormon de mare importanta, caci spune organismului cand nu mai are nevoie sa fie alimentat.

Hrana inghetata, semipreparata: acest tip de mancare nu are destule calorii cat sa iti ajunga si nici nu contine fructe sau prea multe legume. Daca vrei sa apelezi la acest tip de... mai mult.