Întrebare recomandată | ღβأβأ a întrebat:

Ce alimente scad calciul?
Spuneti-mi alimente sau mancaruri care nu contin deloc calciu.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Ceafeaua cafeina scade calciul.
Bauturile acidulate, sarea, alimentele acide

http://healthy.kudika.ro/......ina-2.html

http://www.clicksanatate.ro/......_1058.html

6 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Cu cat mananaci mai acid cu atat are nevoie corpul de mai mult calciu. calciu e folosit pentru a mentine ph-ul neutru.

alimentele acide sunt in mare carne lactate sucuri acidulate samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Painea si produsele de patiserie, cafeaua si tot ce contine cafeina, sucurile carbogazoase, sarea, rosiile in exces

| aCek1ng a răspuns:

Painea si fainoasele
Cafeina
Bauturile acidulate
Sarea
Alimentele acide

Răspuns utilizator avertizat
| madalinalove3226 a răspuns:

Ciocolata! big grin

| RedOfWorld a răspuns:

Painea si fainoasele.