| wannabe a întrebat:

Ce antibiotic folosiți pentru dureri dentare (în cazul unei infecții/abces la o măsea)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu, din fericire, n-am avut niciodata probleme cu dintii, insa mama mea foloseste amoxicilina cand are dureri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce imi prescrie medicul, nu iau niciodata antibiotice de capul meu

| Fatamuntilor a răspuns:

In cel mai rau caz cere sfatul unui farmacist!
Sau si mai bine! La ultima mea infectie dentara am mers la medicul de familie!

| Felys a răspuns:

Augumentin pentru infectie la masea, o pastila la 12 ore, i-a cu incredere

| Eastwood a răspuns:

Mergi la medicul dentist, stie el mai bine!

| Kriss96 a răspuns:

Amoxicilina. Asta prescriu medicii stomatologi.

| Porcusorul a răspuns:

Antibioticele nu se iau fara prescriptie medicala din motive rationale: sunt foarte periculoase pentru echilibrul organismului si dezvolta rezistenta bolilor la antibiotice.

| Cosmin4Fit a răspuns:

Nu luati ce "prescriu medicii in general". Luati ce va prescrie personal. Nu mai luati antibiotice aiurea fara o antibiograma.