| Sezer_Sezi_2003 a întrebat:

Ce contine apa potabila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Care apa potabila? Imbuteliata, de la robinet sau din fantani?

| AnastasiaK a răspuns:

Cea pe care se intampla s-o am eu acum langa mine contine ioni de calciu (44, 9mg), magneziu (14, 3mg) si sodiu(0, 78mg); bicarbonati (199, 5mg) si nitrati (1, 85mg). Daca vorbim de apa imbuteliata, te uiti la sticla si gasesti acolo. Bine, ar mai trebui sa contina clor, probabil si aluminiu, fier si nitriti in cantitati foarte mici. A, bineinteles si ioni de hidrogen si oxigen, ca doar e apa happy

De fapt, daca stau sa ma gandesc e destul de greu de spus ce contine exact, dar exista niste reglementari in privinta calitatii apei potabile. Daca le cauti ar cam trebui sa-ti cam dai seama in mare de o posibila compozitie.