| kaumi a întrebat:

Ce diferentiaza cele patru tipuri de grupe sanguine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| devine a răspuns:

Cele doua tipuri de antigene (A si B) aflate pe membrana hematiilor (globulelor rosii din sange). Grupa 0 - nu are nici una dintre antigene, grupa A are antigenul A etc. Totodata, pentru fiecare grupa exista si aglutinine (anti-A pentru grupele care prezinta antigen B, anti-B pentru cele care prezinta antigen A etc). In momentul in care o persoana cu grupa sangvina A (exemplu) primeste prin transfuzie sange cu grupa B (care are antigen B), acele aglutinine incep sa isi faca treaba (sunt de fapt niste anticorpi) si se produce fenomenul de hemoliza (adica incep sa se distruga hematiile/globulele rosii din sange).

1 răspuns:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sunt anumite enzime in globulele rosii, responsabile pentru diferentierea grupelor de sânge. O noutate absoluta ar fi ca o echipa internationala de medici a reusit sa converteasca grupele de sânge. Grupele A, B si AB pot fi transformate astfel în grupa 0 - cea a donatorilor universali. In felul asta se preconizeaza depasirea crizei de sange pe plan mondial. Totusi mai raman inca teste de facut.
Celulele roşii ale persoanelor cu grupa sanguină A şi B conţin una din două molecule de zahăr diferite – numite antigeni – care pot declanşa reacţia de răspuns a sistemului imunitar.
Persoanele cu grupa AB au ambele tipuri de molecule în timp ce acelea cu grupa 0 nu au niciuna.
Noua tehnică funcţionează pe baza enzimelor bacteriene care taie moleculele de zahăr de pe suprafaţa celulelor roşii.