| nevermind3322 a întrebat:

Ce e ADHD? Adica stiu ca e o boala, dar ce simptome are? Cum se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LDDy a răspuns:

DHD este o tulburare comportamentală care afectează mai ales copiii și se manifestă prin imposibilitatea acestora de a se concentra asupra unui anumit subiect sau unei anumite acțiuni. Netratată poate avea consecințe negative pe termen lung (psihologice, sociale, economice).
Simptomele de neatenție

ignoră detaliile
greșește din neglijență
își menține cu greutate concentrarea la lucru sau la joacă
pare să nu asculte atunci când cineva i se adresează direct
nu respectă instrucțiunile
nu termină ceea ce a început
are dificultăți în a-și organiza sarcinile și activitățile
evită activitățile care necesită efort intelectual susținut
pierde lucruri de care are nevoie
este distras de zgomote exterioare
este uituc în activitățile lui