| anonim_4396 a întrebat:

Ce e paracetamolul si ce vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| larapopa a răspuns:

Paracetamolul este:paraacetilaminofenol si "vindeca"durerea si febra. Dar nu orice durere, durerea sufleteasca nu o vindeca.Vindeca durerile de cap, dinti, de muschi, de oase ...deci este un analgezic si mai este si antipiretic folosit in combaterea febrei.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In plus adaug: atentie la intoxicatia cu paracetamol. Numeroase preparate de tip coldrex, fervex contin doze mari de paracetamol. Inainte de a lua orice preparat pentru raceala, asigurati-va ca nu depasiti 2000-2500 mg de paracetamol pe 24 de ore (un plic de fervex contine 1000 mg). Intoxicatia cu paracetamol este foarte grava si nu e rara deloc.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Este un antipiretic si un analgezic adica combate febra si durerea... nu vindeca nimic doar amelioreaza unele simtome... ajuta in: febra. dureri de cap, inflamatii ale articulatiilor - reumatism, dureri dentare...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Se foloseste de regula cand ai febra. Tot pe baza de paracetamol e facut si coldrex-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In special pentru racealawinking