| anonim_4396 a întrebat:

Ce e paranoia, de fapt? E chiar o boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Este o psihoza, o tulburare psihologica. Desigur, sunt foarte multi oameni paranoici, fiindca traim intr-o lume descentrata, insa nu la toti aceasta psihoza intra in patologic. La majoritatea oamenilor se manifesta sub forma geloziei, a sindromului persecutiei etc. Cand si daca incep sa apara halucinatii vizuale, auditive, olfactive etc., atinge granita patologicului si necesita internare la un spital de neuropsihiatrie. In restul cazurilor, ar ajuta niste sedinte de terapie.

| friedaka a răspuns:

Da, este o boala psihica, care poate fi tinuta sub control daca e administrat tratamentul potrivit.

mira
| mira a răspuns:

Este o boala psihica si cu simptome foarte inselatoare. Mira

| inna a răspuns:

Este o boala. Oamenilor "paranoici" li se pare totu' pe dos...interepreteaza orice cuvant, raspuns cum vor ei. Ei sufera de sindromul "toata lumea conspira impotriva mea", cateodata ti se par incapabili de a gandi logic sau rational happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o boala.Acum o luna cumnata mea a sat 6 zile in coma dupa ce a luat barbital in forma pura, pentru ca e ferm convinsa ca este urmarita, filmata de anumite persoane.Are convingerea ca toata lumea comploteaza impotriva ei si, de altfel nu mai are pe nimeni langa ea pentru ca i-a indepartat pe absolut toti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa va spun ceva eu sunt paranoic, si nu prea am incredere in anumite persoane si permament ma gindesc la ceva dar in rest sunt vesel, eu nu prea atrag atentie la lucruri de astea. la inceput eram putin depresiv, dar ma inteleg cu toti si va spun ca din propria experienta nu este o boala grava!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau...toata lumea iti spune ca esti paranoic si de fapt nu esti!

| Andreeeeea_4279 a răspuns:

Hahahahha,iubita mea love struck