| troleibuz a întrebat:

Paranoia e simptom al unei boli sau o boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

E o boala.

| gabicoo a răspuns:

E o condiție indispensabilă angajării în instituțiile statului!hee hee

| alina2k18 a răspuns:

E o boala.
Poate fi asociata si cu alte boli.
E greu de tratat pentru ca pacientul care sufera de paranoia nu isi poate constientiza boala deci nu va accepta diagnosticul si tratamentul cu usurinta.

| Bruno92 a răspuns:

Este un simptom am schizofreniei paranoide, al tulburări obsesiv compulsive
Și al tulburărilor de personalitate paranoide mai intra și psihozele

| Ramo137 a răspuns:

Cred ca poti gasi cele mai bune raspunsuri de la specialisti si nu aici. Incearca sa cauti pe internet direct raspunsurile psihologilor

| Pantagruel a răspuns:

Paranoia pazeste pepenii.

Parca asa era, nu?