| mberleal354 a întrebat:

Buna seara TPU!
Paranoia se vindeca daca e la inceput de boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Paranoia se vindeca doar cu antipsihotice atipice, dar trebuie si bolnavul sa vrea sa le ia, ceea ce de obicei nu se intampla (bolnavul se crede mai sanatos la cap decat restul lumii).

| minrest a răspuns:

Numele bolii este delir sistematizat, este o psihoza, o boala psihica foarte grava, nu exista nici un caz documentat de vindecare, dar trebuie tratata pentru ameliorarea simptomelor. Totul e ca bolnavul sa coopereze.

| mberleal354 explică (pentru minrest):

De la ce ajungi sa suferi de aceasta boala?

| minrest a răspuns (pentru mberleal354):

Este o boala psihogena, isi are originea in psihicul persoanei, desi toti paranoicii spun cate o poveste cu o lovitura puternica la cap sau un soc. La un moment dat, in adolescenta tarzie, persoana nu mai gaseste alta solutie la un conflict interior decat niste trasaturi paranoice ale gandirii, cu care se armonizeaza apoi intreaga ei gandire. Si pentru ca nu are argumente ca sa vada lumea asa, delireaza. Delirul paranoicului e foarte convingator, pentru ca ce pierde in concordanta cu faptele, castiga in coerenta.

| Alin_Awwr_1991 a răspuns:

Nu daca esti prost