| emilia21 a întrebat:

Ce efect are aspirina luata in timpul ciclului? Este buna de luat pentru sangerarile abundente si dureri de burta foarte mari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Categoric NU straight face Aspirina dilata vasele de sange si face ca sangerarile sa fie mult mai abundente. Intr-adevar e anticoagulant, dar eu ti-as recomanda, tinand cont ca trec des prin astfel de stari si singurele remedii sunt cele naturiste (gen ceaiuri), medicamnet doar in cazuri de urgenta si dureri insuportabile. Mai bine ia ceva pe baza de ibuprofen, gen nurofen (dar si cu ala ai grija), bea ceai de coada soricelului (infuzie), vreo 2 cani pe zi, stai linistita in pat, pune-ti ceva caldut la burta si mananca multe fructe. Sanatate.

8 răspunsuri:
| Goofy77 a răspuns:

Nurofen plus sau algifen pentru durerile menstruale

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu se administrează aspirină în timpul ciclului menstrual, produce hemoragie digestivă superioară.
Pentru pierdere mari de sânge se administrează vitamina K iar pentru durere no-spa, scobutil, algocalmin, piafen, indometacin, etc. (tablete, injectabile, supozitoare), ceai de muşeţel, o sticlă cu apă caldă pe burtică.
În străinătate s-a scos din folosinţă medicamentoasă aspirina.
Dacă sunt prezente cheaguri de sânge şi dureri mari mergi la ginecologie.
Pa, pa.

| cretzufinish a răspuns:

Si nu fa confuzie intre ciclu si menstruatie. Ciclul e perioada dintre zilele de menstruatie (sangerarile menstruale) si reprezinta totalitatea fenomenelor fiziologice. Papa

| kr.mdy a răspuns:

Nu e buna, ia Paduden.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aspirina e unul dintre cele mai vechi si mai eficiente medicamente.In niciun caz nu e interziva undeva! Ba din contra.
In ceea ce priveste durerile menstruale nu e foarte indicata din simplul motiv ca ea va creste sangerarile.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aspirina este contraindicata in timpul menstruatiei, fiindca accentueaza sangerarea.

| yellowalien a răspuns:

Aspirina e anticoagulant; aspirina iau cardiacii ca sa li se mai "subtieze" sangele si sa le circule mai usor prin vene! Asa ca nu fa prostia sa iei aspirina in timpul menstruatiei! Doar daca vrei sangerari si mai abundente de atat... ceea ce nu prea cred.
Daca te doare burta foarte tare incearca vesnicul algocalmin sau nurofen. Plus sticla cu apa calduta pe burta... De multe ori asta functioneaza mult mai bine decat calmantele.