| Alexandru_8107 a întrebat:

Ce este boala Parkinson si care sunt cauzele aparitiei acestei boli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Boala_Parkinson gasesti raspunsul la intrebarea ta. Sanatate si numai bine!

| maduts a răspuns:

Este atunci cand o persoana nu`si poate controla miscarile corpului
Cele trei semne cardinale ale bolii Parkinson sunt: tremorul de repaus, rigiditatea şi bradikinezia
Rigiditatea se referă la creşterea rezistenţei la mobilizarea pasivă a muşchilor şi este mai evidentă la mişcările voluntare ale membrului contralateral.
Bradikinezia se referă la lentoarea mişcărilor, dar include şi scăderea mişcărilor spontane şi scăderea amplitudinii mişcărilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia legatura cu Asociatia Parkinson Romania http://www.parkinson.home.ro/ care are 4 filiale in Romania, poti primi multe informatii

la ora actuala sunt peste 500 de membri

in Romania exista peste 70. 000 de bolnavi solidari intre ei, dar nu singuri

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Parkinson.

http://www.topmedica.ro/blog/fata-nevazuta-a-bolii-parkinson/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)