| cribus a întrebat:

Ce faceti cand ajungeti intr-un moment in care simtiti ca totul s-a terminat, ca nimic nu mai are rost nici macar viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

buna "cribus": intr-un asemenea moment as incerca sa imi iau cateva zile de concediu; nu trebuie sa te inchizi in casa, impuneti o plimbare de o ora pe zi, fa poze, scrie poezii; vino mai des pe TPU.ro ca sa poti fi in contact cu cei din jur asa anonim, poate ai nevoie si de asemenea momente; viata va avea din nou gust cand vei avea din nou un proiect, asa ca nu mai sta si gaseste un proiect pentru tine; incearca o cura de 10 zile de masaje; daca nimic nu avanseaza exista profesionisti care te pot ajuta: psihologul, psihiatrul, medicul de familie; daca nu intri in contact cu toate acestea nu poti decide ca nimic nu mai are rost: incearca.

10 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Stai de vorba cu cineva! Cu cine vrei tu, trebuie sa ai o persoana apropiata in care sa ai incredere si pe care sa o consideri prieten\a. Spune-i durerea ta. Te va asculta. Spune-i ce ai pe suflet. Te va indruma.
Toti avem si zile "ploioase", adevarate "uragane" in suflet... cu multe descarcari electrice, cu tunete si fulgere... Dar, trebuie sa mergem mai departe... Cand ajungi in punctul in care consideri ca " totul s-a terminat si nimic nu mai are rost, nici macar viata" uita-te totusi macar pentru cateva secunde in jur, sau inchide ochii si gandeste-te la cei dragi pe care ii stii, chiar nu ai pe nimeni, nici macar un animalut? Poate pentru tine nu mai conteaza nimeni, dar daca tu contezi totusi pentru cineva? Mananca ciocolata, va elibera cateva endorfine in corpul tau, te vei simti mai bine... happy
Mergi intr-o zi in parc, asaza-te pe o banca si priveste trecatorii: stii ce ascunde fiecare sub zambet? Crezi ca toti care plang chiar au motive serioase? Impaca-te cu tine, accepta-te asa cum esti si ca sa iti fie mai usor ajuta! Sigur pe altcineva il doare mai tare!

mira
| mira a răspuns:

Din intrebare nu rezulta motivul acestei dezamagiri de proportii.Incearca totusi sa descoperi semeni mai oropsiti de viata decat tine si ajuta-i. Daca dispui de bani fa o calatorie in strainatate. Oriunde sunt lucruri interesante de vazut si de aflat. Ajungi astfel sa uiti de propria suferinta. Mira

| devine a răspuns:

e simplu. Xanax. happy

| rael a răspuns:

Intotdeauna si pentru fiecare din noi, viata are un rost; din pacate, multi dintre noi nu-l deslusim sau il deslusim mai greu.
Nu poti sa spui ca simti ca totul s-a terminat, cand intr-adevar se termina totul, nu mai simti nimic...
atata vreme cat simti ceva, traiesti! Si daca nu mai ai motiv sa traiesti pentru tine, invata sa traiesti pentu altii.
Lasa zilele sa curga si timpul va vindeca orice rana.

| cristinela a răspuns:

Intotdeauna viata are un rost! Fiecare avem o misiune, pentru care ne/am nascut! Incearca sa cauti o motivatie, cu siguranta vei gasi in jurul tau lucruri si persoane pozitive, vei gasi ceva sau pe cineva pentru care merita sa treci peste orice, care are nevoie de tine.
Pe mine mersul la biserica ma linisteste tare mult, desi o fac foarte rar, cand ajung acolo simt o stare de bine, pe care nu o pot explica.

| dudu_4306 a răspuns:

Eu cand ma simt gol ascult muzica. Merge de fiecare data:p

| ela70 a răspuns:

Intotdeauna merita ceva pentru care sa lupti sa depasesti toate greutatile...am 39ani, am avut si eu astfel de momente dar mi-am spus ca pentru copii sunt in stare sa duc orice lupta cat de grea...si e foarte greu cand nici nu ai cu cine discuta...nu te inchide in tine, vorbeste cu cineva(aici pe TPU, pe mess) fa ceea ce-ti place cel mai mult, plimbate, povesteste cu cel mic chiar daca nu te intelege...vei iesi din starea asta si-ti vei da seama de fapt cat de puternica esti

| tea a răspuns:

Sa te gandesti...la oamenii care iti sunt alaturi, la familia ta...sa incerci sa gandesti pozitiv, sa te intrebi de ce, acel necunoscut care a trecut pe langa tine ti-a zambit, de ce o raza de soare ti-a patruns prin geam dimineata, de ce o floare te-a inmiresmat cu parfumul ei? daca nu ai mai avea nimic din toate astea, daca de ex nu ai mai putea vedea, merge? ce ai mai putea gandi atunci, daca acum spui ca nimic nu mai are rost? trebuie sa iei tot ce-i mai frumos din toate chestiile care ti se intampla, si...incearca sa ai cat mai multi prieteni, cu care poti vb, si incearcasa ii ti aproape, chiar daca poate e greu sa iei u initiativa pentru o invitatie la o cafea, film...bafta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cred ca intrebarea asta ar trebui adresata unui preot la care ar trebui sa te spovedesti. raspunsul il vei primi de la Dumnezeu.

| femeiainrosu39 a răspuns:

Roaga-te!