| ChicaIdiota a întrebat:

Ce inseamna dislexie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Imposibilitatea de a lega sunetele intre ele, atunci cand citesti. Dislexicii pot citi in gand, dar nu si cu voce tare.

| Azµre a răspuns:

Oamenii bolnavi de așa ceva nu pot citi cu voce tare, pot citi în minte dar nu și cu voce tare.
De ce suferă cineva cunoscut de așa ceva?

| AtateaConditii a răspuns:

O boala a vederii in care litere se invart si copilul nu poate citi normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite aici,
Http://ro.wikipedia.org/wiki/Dislexie
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Dificultate de a invata cititul si scrisul!

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Dislexia este un deficit de un anume grad, în recunoașterea și înțelegerea textelor scrise, tipărite sau de mână. Totodată prezintă o lecturare lentă, greoaie, cu poticniri și chiar blocaje în citire si probleme in retinerea cuvintelor, cititul devenind incetinit si inexact. Copiii cu dislexie mai au probleme cu pronuntarea corecta a cuvintelor, scrierea de mana, planificarea si organizarea, operatiile matematice.

| negat1ve a răspuns:

Este o problema care tine de citit. Atunci cand citesti si te incurci mai mereu si nu reusesti sa citesti intregul cuvant pana la capt, decat cu multe pauze si ceva dificultate. Daca nu ma insel se mai intampla si cand vorbesti, cand te balbai mai pe romaneste.

| iusty12 a răspuns:

Tulburare la citit manifestată prin modificarea cuvintelor, prin greșeli de lectură etc. Cuvantul provenit din franta (dyslexie)

| AnotherMe a răspuns:

Dislexie inseamna tulburare la citit manifestată prin modificarea cuvintelor, prin greșeli de lectură

Funda?